Реформа децентралізації вже пройшла точку неповернення - Марина Лобова

 1. Про об’єднання навколо міст обласного значення

Насправді, з початку реформи децентралізації і до травня 2018 року міста обласного значення - найбільш потужні територіальні громади країни, фактично були виключені з процесу добровільного об’єднання, оскільки в Україні не було належної правової бази. Сьогодні цю законодавчу прогалину подолано.

Але, нажаль, процес об’єднання навколо міст обласного значення пішовповільними темпами. В Сумській області досі не утворено жодної такої ОТГ [хоча потенційно їх могло бути вже 7 – Охтирська, Роменська, Сумська, Лебединська, Шосткинська, Глухівська та Конотопська]. Десь по країні ця ситуація є більш жвавою, але все одно вона не відповідає тим очікуванням, які були у ідеологів реформи.

Я для себе аналізувала, чому ж так відбувається? Висновки можна було зробити саме після відвідування міст обласного значення. Ми відвідали Лебедин [кілька разів], Шостку, Ромни, Охтирку, звичайно також обговорювали це питання по місту Суми. Про ситуацію Глухова та Конотопа я взагалі промовчу, бо вона є всім відомою.

Насправді, як і завжди в нашій країні, є дві групи причин - це правові та політичні.

По-перше, деякі керівники районів не хочуть втрачати той ресурс, яким вони наразі володіють [я кажу насамперед про фінансовий та майновий ресурс, а також про важелі впливу на ОМС базового рівня]. Через це йде вплив на сільських, селищних голів щодо недоцільності об’єднання та пропагування міфічних недоліків реформи.

По-друге, сільські та селищні голови бояться втратити свою заробітну плату, розмір якої подекуди складає більшу частину бюджету. Таким чином, вони не дають людям, які живуть у селах та селищах, шансу на отримання гідних умов для життя виключно через власну користь. І найболючіше, що вони не дають можливості дітям на краще майбутнє.

По-третє, деякі очільники міст обласного значення не хочуть приєднувати бідні та електорально не вигіднідля них села та селища. Алеця причина менш притаманна Сумщині.

І на сам кінець, є суто законодавчі причини, які не дають можливості очільникам міст обласного значення першими ініціюватиприєднання. Законодавством так визначено, що ініціатива має відходити саме від сільських територій. І це є проблемою, оскільки голови сільських та селищних рад з вищезазначених причин просто не розпочинають цей процес.

Від цього втрати несуть всі. І цих втрат багато.

Це фінансові втрати: за ці роки для них були втрачені кошти інфраструктурної субвенції, яка надається виключно для ОТГ. Втрачені можливості участі в інших проектах, у тому числі міжнародних донорів, в яких також перевага надається саме об’єднаним громадам. Наприклад, ЦНАПИ. Кошти ДФРР у нашій області, до речі, у минулих роках також преференційно спрямовувались саме на проекти ОТГ. Втрачено й додаткові можливості наповнення бюджетів за рахунок ПДФО.

Є й інші, більш вагомі, на мій погляд, втрати. Це, насамперед, людські. Бо прогресивні молоді люди не хочуть залишатись на територіях, які не розвиваються. Вони виїздять з місцевості, де немає гідних умов для навчання, якісної медичної допомоги, облаштованих об’єктів для відпочинку, умов для започаткування та ведення бізнесу, де відсутнє транспортне сполучення та належне покриття доріг. Там переважно залишаються лише люди похилого віку, а молодь виїжджає. І це відбувається щодня. Тобто кожен втрачений день – веде до вимирання села. І, нажаль, повернути людей у село дуже важко, а інколи неможливо.

Хоча приєднання сільських громад до міст обласного значення стало б вигідним обом сторонам, але мало хто з мерів реально це розуміє.

На перший погляд, здавалося б, що місту обласного значення немає особливого сенсу приєднувати до себе маленькі, слабкі села і селища, бо вони і так перебувають на прямих міжбюджетних відносинах і ніби то вже користуються тими перевагами, які пропонуються реформаторами. Але, найбільша їх зацікавленість має бути саме в збільшенні території. Це фактично можливість для створення так званих міських агломерацій, для подальшого розширення меж міста, підготовки вільних площ для інвесторів.

Для сільських та селищних громад це також має бути вигідно, бо саме вони отримають нові бюджетні преференції [я кажу про ПДФО, субвенції].

 1. Тема побудови в ОТГ інтегрованої системи соціального захисту є доволі актуальною.

Нещодавно було внесено зміни до наказу Мінсоцполітики, яким затверджено нові Методичні рекомендації щодо організації та забезпечення діяльності ОТГ у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей.

Серед основних ідей нової системи:

 • інтегрованість [за принципом єдиного вікна по всіх напрямках обслуговування];
 • розподіл функцій [поділ на front та back-офіси];
 • оптимізація [спрощення системи та мережі надавачів послуг].

У цьому сенсі можна сказати про деякі моделі, які успішно можуть реалізовуватись і вже реалізуються в ОТГ.

Це можу бути різні форми взаємодії в рамках угод про співробітництво територіальних громад:

 • делегування одному із суб’єктів співробітництва іншими суб’єктами співробітництва виконання одного чи кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів;
 • реалізація спільного проекту, що передбачає координацію діяльності суб’єктів співробітництва та акумулювання ними на визначений період ресурсів з метою спільного здійснення відповідних заходів;
 • спільне фінансування/утримання суб’єктами співробітництва підприємств, установ та організацій комунальної форми власності - інфраструктурних об’єктів;
 • утворення суб’єктами співробітництва спільних комунальних підприємств, установ та організацій - спільних інфраструктурних об’єктів;
 • утворення суб’єктами співробітництва спільного органу управління для спільного виконання визначених законом повноважень.

Існують моделі, які вже застосовуються або можуть бути застосовані громадами у цій сфері. Наприклад, спільне фінансування територіального центру соціального обслуговування або медичних закладів.

Такий формат побудови відносин допомогає як зекономити фінансові ресурси громад, так і розвивати більш потужні об’єкти надання послуг.

 1. Про галузеву спеціалізацію бюджетних установ, які підлягають передачі

Згідно з законодавством передачі підлягають установи відповідно до розмежування видатків між бюджетами, які визначено у 14-тій главі Бюджетного кодексу України. А це, зокрема, видатки на освіту, на охорону здоров’я, на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні культурно-освітні та театрально-видовищні програми, фізичну культуру і спорт. Всі можливі напрями видатків визначено у статтях 89, 91 Бюджетного кодексу України. Отже, повинні бути передані всі комунальні установи, які можуть фінансуватися з бюджетів об’єднаних територіальних громад.

Найбільш поширеними прикладами установ, які передаються до ОТГ є медичні заклади, бібліотеки, клубні заклади, територіальні центри соціального обслуговування та спортивні школи.

Насправді, найбільш цікава річ полягає у тому, що всі комунальні установи, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст району потенційно можуть бути передані до власності ОТГ.

Щодо термінів передачі комунальних установ, тут треба окреслити дві ситуації.

Перша стосується передачі установ до ОТГ, вибори до представницьких органів яких відбулись до 2018 року.

І друга – стосується ОТГ вибори до яких відбулись у 2018 році, тобто нещодавно у квітні і ще,я все таки сподіваюсь, відбудуться до кінця поточного року.

У першому випадку мова йде про майно, яке вже давно мало бути передано, але з тих чи інших причин не було передано. У даному випадку майно передавати потрібно і це можна робити хоч сьогодні.

Що стосується другого випадку, то враховуючи поки що відсутність прямих міжбюджетних відносин та додаткових бюджетних надходжень від збільшення податків, можливо доцільно було б спочатку проаналізувати спроможність профінансувати такі заклади. Найбільш оптимальним, на мій погляд, була б передача такого майна наприкінці року саме для того, щоб забезпечити їх фінансування у повному обсязі.

Крім того, не всі ОТГ, які вже перебувають на прямих міжбюджетних відносинах можуть дозволити собі забрати великі установи і не беруть на себе таку відповідальність.

На Сумщині є майже унікальний випадок передачі районної лікарні до ОТГ. Я говорю про Тростянецьку ОТГ. І мені неймовірно приємно бачити, що зараз ця лікарня дійсно відбудовується та наближається до європейських стандартів [ми бачимо там гарно облаштовані просторі палати, сучасні зручні ліжка, індивідуально облаштовані вбиральні, техніку]. Я думаю, що рішення забратина баланс громади цієї лікарні було непростим викликом для мера.

Але ми всі знаємо Юрія Бову з його міцним характером, з його прогресивністю, що дуже важливо - сильною командою та порозумінням з боку місцевого бізнес-середовища. І я бажаю їм тільки успіху. Можливо і сама буду обслуговуватись у цій лікарні, бо, як на мене, умови в сумських лікарнях відверто кажучи інколи просто жахливі.

Марина Лобова, радник з правових питань Сумського “Центру розвитку місцевого самоврядування”, створеного в рамках Програми “U-LEAD з Європою” за підтримки Мінрегіону України.

 

 

вгору

Події

Неповнолітня дівчина зникла на Сумщині

25 вересня, 2018 | Hits:132

16-річна Дар‘я Ткаченко ще 20 вересня пішла з дому і до тепе...

Тариф на інвалідність: із бійця медик вимагав гроші на Сумщині

25 вересня, 2018 | Hits:129

140 тисяч гривень із учасника ООС за встановленні інвал...

На вівторок у Сумах та області оголосили штормове попередження

24 вересня, 2018 | Hits:677

Про це попереджає пре-служба ДСНС України в Сумській області...

Сумчани зібрали допомогу для дітей із інтернату

24 вересня, 2018 | Hits:566

Група активних сумчан навідали вихованців Сумського обласног...

Репетитор змушував до інтиму малолітню в Глухові

24 вересня, 2018 | Hits:320

Чоловіка затримали із підозрою в педофілії. ...

Політичного прихистку попросив росіянин на Сумщині

23 вересня, 2018 | Hits:656

Жителя Москви затримали сумські прикордонники під час нелега...

Проблеми

Що плавало у Пслі? Сумські екологи оприлюднили результати досліджень проб води

25 вересня, 2018 | Hits:317

Державна екологічна інспекція у Сумській області оприлюднила...

#ніжорстокості: сумчани підтримали флешмоб проти жорстокості над тваринами

22 вересня, 2018 | Hits:479

Ідея онлайн-флешмобу полягає в тому, щоб насичити стрічку в ...

Розшукуються одногрупники губернатора. Де навчалися голова Сумської ОДА та його заступники?

13 вересня, 2018 | Hits:2875

У яких університетах здобували освіту очільник області та йо...

Інженери, вчителі та лікарі… Хто за освітою ті, що очолюють міськраду Сум?

12 вересня, 2018 | Hits:348

Спецкор вирішив подивитися, які дипломи мають керівництво об...

У Сумах бабуся просить захистити внучку від власної доньки

01 вересня, 2018 | Hits:770

Пелагея Парова переконує, її донька і мати Поліни б’є її та ...

За рік Баранівського лісу в Сумах може не стати - лісничий

14 серпня, 2018 | Hits:924

Мешканці району Баранівка в Сумах повстали проти лісгоспу. П...

Реформи

Сумщина серед лідерів у розбудові місцевого радіомовлення

25 вересня, 2018 | Hits:69

Про це розповіла представник Нацради з питань телебачення та...

Скільки декларацій підписали сумчани з лікарями?

13 вересня, 2018 | Hits:462

З початку вересня кількість підписаних угод по обом центрам ...

#МедINFO: Де та як отримати безкоштовні ліки в Сумах?

06 вересня, 2018 | Hits:296

Чи діє у повному обсязі в Сумах урядова програма "Доступні л...

Реформа освіти: які школи Сумщини візьмуть участь у пілоті МОН?

31 серпня, 2018 | Hits:382

З вересня стартує пілот Нова українська школа у других класа...

Сім приватних медзакладів підписали договори з Нацслужбою здоров'я на Сумщині

22 серпня, 2018 | Hits:1189

Про це повідомляють на офіційному найті Міністерства охорони...

Нацслужба здоров'я підписала договори з медзакладами Сумщини

16 серпня, 2018 | Hits:636

Про це Спецкору повідомив заступник міського голови Сум Макс...

Громади

Масштабне прибирання влаштували в Нескучному в Тростянецькій громаді

22 вересня, 2018 | Hits:165

Про це повідомляє прес-служба Тростянецької міської ради...

Три громади Сумщини отримають сучасні ЦНАПи

21 вересня, 2018 | Hits:165

Ще 118 громад отримали шанс на допомогу у створенні ЦНАП за ...

Радіостанція "Ромен" запрацювала на Сумщині

17 вересня, 2018 | Hits:443

Офіційне відкриття відбулося 16 вересня на День міста Ромни...

Білопільську ОТГ утворили на Сумщині

13 вересня, 2018 | Hits:465

Про це Спекцор дізнався у Сумському "Центрі розвитку місцево...

Гроші громад: Тростянецька ОТГ

12 вересня, 2018 | Hits:309

Спецкор продовжує рубрику "Гроші громад". У ній ми розкажемо...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Лічильники

Контакти