Готовність Сумщини до другого етапу медичної реформи

Готовність Сумщини до другого етапу медичної реформи

У Сумській області автономізовано близько 95 % спеціалізованих медичних закладів.

З них у ЕСОЗ зареєстровано понад 93 %, підключено до МІС -  94 % медзакладів.

До контрактування з Національною службою здоров’я України готові близько 78 % медичних закладів, що надають спеціалізовану допомогу у Сумській області

Про це йшлося у Сумах 23 січня 2020 року під час наради з підготовки до укладення договору з НСЗУ в рамках впровадження програми медичних гарантій з 2020 року.

знімок екрана о 13.58.06

знімок екрана о 13.55.15

знімок екрана о 13.55.36

знімок екрана о 13.55.56

знімок екрана о 13.56.18

знімок екрана о 13.56.34

знімок екрана о 13.56.50

знімок екрана о 13.57.13

Найважливіші зміни, які чекають на лікарні і лікарів:

  1. З 1 квітня у нас офіційно вже не буде медичних установ. Усі заклади охорони здоров’я, які хочуть працювати з НСЗУ, завершують змінювати статус і всі стають комунальними некомерційними підприємствами [КНП]. Перетворення у комунальні некомерційні підприємства – це перша умова, яку поставила перед лікарнями НСЗУ.  Аби підписати угоду з НСЗУ, КНП повинні також мати ліцензію на надання медичної допомоги, бути комп’ютиризованими і підключеними до медичної інформаційної системи. Укладати угоди з лікарнями НСЗУ розпочне вже на початку лютого 2020 року.
  2. Лікарні і відповідно лікарі вже не можуть розраховувати на субвенцію з держбюджету, яка в основному йшла на зарплати. Субвенції більше не буде. Натомість НСЗУ закуповуватиме у лікарень медичні послуги і за них платимеме гроші згідно з тарифами. Скільки лікарня заробить, стільки й отримає. Тобто зарплата лікарів тієї чи іншої лікарні залежатиме від того, скільки і яких медичних послуг вони нададуть пацієнтам.
  3. Бути посередньою лікарнею чи посереднім спеціалістом стане невигідно, бо фіксованої зарплати не буде, а пацієнт матиме право вибору – і на консультацію чи на планову операцію піде до того спеціаліста, якого обере, якого вважає найкращим. І НСЗУ заплатить гроші за надану медпослугу тій лікарні, яку обере пацієнт. 
  4. Усі види медичної допомоги включили у 27 пакетів. Це хірургічні операції в стаціонарах, стаціонарна допомога нехірургічного профілю, медична допомога при пологах, гострому інфаркті міокарда, мозковому інсульті, лікування туберкульозу, психічних розладів, паліативна допомога, медична реабілітація тощо. Іншими словами, у пакети увійшли всі види медичної допомоги, які вкрай потрібні для поліпшення чи врятування життя людини. Кожна лікарня може обрати ті пакети, які медичні послуги вона зможе надати. 
  5. Для кожної медичної послуги встановлений свій тариф. У програмі медичних гарантій виділено п’ять пріоритетних напрямів. Це ті стани і захворювання, смертність від яких найбільше впливає на тривалість і якість життя людей. До них увійшли: лікування гострого інфаркту міокарда, лікування гострого мозкового інсульту, допомога при пологах, неонатальна допомога, ендоскопічні і скринінгові обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань. Надання такої медичної допомоги НСЗУ оплачуватиме за підвищеними тарифами, й до лікарень, які їх надаватимуть , є підвищені вимоги.

знімок екрана о 00.55.23

знімок екрана о 00.55.41

знімок екрана о 00.55.52

На наступних слайдах можна подивится на прогнозоване моделювання ймовірної потреби у дофінансуванні з боку обласного та місцевих бюджетів 48 закладів охорони здоров'я у Сумській області на 2020 рік. Прогнозне моделювання здійснене Національною службою здоров'я України.

знімок екрана о 02.45.50

знімок екрана о 02.46.02

знімок екрана о 02.46.11

знімок екрана о 02.46.19

знімок екрана о 02.46.25

знімок екрана о 02.46.33

знімок екрана о 02.46.41

Нагадаємо, що 15 січня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження "Про затвердження переліку опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах на період до 2023 року". 

ПЕРЕЛІК закладів з'явився на сайті Верховної Ради.

знімок екрана о 14.28.16

Однією з головних умов формування переліку стала доступність закладів для пацієнтів. Шлях до лікарні не повинен перевищувати 1 годину.

До переліку включено заклади охорони здоров’я, що відповідають вимогам або можуть бути підвищеними до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого або другого рівня, що забезпечуватимуть:

  • безпечність медичної допомоги на основі доказової медицини
  • своєчасність доступу до медичної допомоги
  • економічну ефективність, яка полягає у забезпеченні максимально можливої якості медичної допомоги за умови раціонального та ощадливого використання ресурсів.

Планується, що ці заклади матимуть належне робоче навантаження та забезпечать належний рівень безпеки пацієнта. 

Критики такого підходу зазначають, що метою реформи, насправді, є не наблизити якісну охорону здоров’я до пацієнта, а максимально завантажити ургентного лікаря протягом робочого часу. Звідси витікає повне ігнорування відсутності доріг, браку транспортних засобів, невиконання нормативів часу транспортування пацієнта ігнорування укомплектованості "швидких" кадрами та обладнанням і ще багато чого.

Історію з формуванням мережі госпітальних округів швидко забули.

МОЗ дав запит на області визначити 30% опорних лікарень. По всій країні все вирішували керівники Департаментів охорони здоров'я. У Сумах сіли і з 48 лікарень обрали сім.

За різними оцінками, приблизно 75% від суми, отриманих від НСЗУ за проліковані випадки – складатиме оплата праці. Це означає, що якщо у кілька разів збільшити навантаження на лікаря, тобто підвищити концентрацію непріоритетних напрямків "на одиницю площі" опорного лікувального закладу, то на думку МОЗ та НСЗУ це має створити базу для збільшення заробітної плати. І це дійсно так, якщо гроші надійдуть і їх не розкрадуть нові директора лікарень. 

82785723 2645929758817891 1319539259002060800 o

Проте зовсім не факт, що вдасться виконати головну задачу – досягнути "справедливості" і максимально заповнити робочий час хірурга потрібною для НСЗУ хірургічною активністю. Складний пацієнт за яким має прийти аж 4,5 тис грн. нікому не потрібний і КНП будуть робити все можливе, аби передати такі "заробітки" у приватний сектор, у якому будуть зніматися реальні гроші, з тих, звичайно, у кого вони є.

Чому?

Тому що НСЗУ гарантує, що в опорних лікарнях їх пролікують безкоштовно, а якщо хтось вимагатиме гроші, то ось є прямий телефон гарячої лінії - 1677.

Сьогодні ще зарано робити якісь однозначні висновки, потрібно пожити за новими правилами 2-3 місяці.

Але з точки зору логіки завершення реформи децентралізації, припускати технічне перекладання відповідальності за фінансове виживання та об’єми надання медичної допомоги на органи місцевого самоврядування, і що це паралельно збереже контроль Міністерства охорони здоров'я та НСЗУ над лікарнями та громадами - це стратегічно скоріше помилковий розрахунок.

Уряд розраховує на безвихідь та безвідмовність органів місцевого самоврядування у надані медичної допомоги через політичну відповідальність мерів перед людьми. Можливо, дехто припускає, що місцеві громади за невеликі гроші працюватимуть на політичну репутацію нинішніх реформаторів від охорони здоров'я в Уряді та Верховній раді, а вони будуть займатися дискредитацією ОТГ. Це ще більш помилкові сподівання.

Розмови про можливе розірвання договору з лікарнями з боку НСЗУ є крайньою опцією, яку ніхто ніколи не зробить. З політичних причин. Єдиним важелем впливу на лікарні залишаються правоохоронні органи. А це призведе до того, що найкращі фахівці з опорних КНП будуть переходити в приватний сектор.

Тому те, що загальна мережа закладів охорони здоров'я у Сумській області за 2020 рік кардинально зміниться - це факт.

Виживуть ті громади і їх лікарні, які розуміють важливість перетворень і все робили, аби максимально до цієї дати підготуватися.

Всім іншим буде дуже важко. Ми замість районних закладів, які виконували функцію "багатопрофільних" лікарень, отримаємо по факту сімейні амбулаторії, які можуть надати допомогу виключно при ургенції "простих випадків".

вгору

Події

Міст у Климентовому відкрили після ремонту

04 серпня, 2020 | Hits:77

Шляхопровід сполучає Сумську область із Харківською та Полта...

Першу в Україні партію гіпоалергенного молока А2 виготовили у Сумах

27 липня, 2020 | Hits:55

Цей проєкт відбувся завдяки спільній роботі Сумського націон...

Сумський виш готує кращих спеціалістів - думка роботодавців

27 липня, 2020 | Hits:70

Днями авторитетнее видання «Деньги.ua» оприлюднило рейтинг у...

Як і де пройти тест на Гепатит-С безкоштовно?

27 липня, 2020 | Hits:55

28 липня у Сумах відбудеться акція з нагоди Всесвітнього Дня...

Сумчанин отримав Премію за особливі досягнення в розбудові країни

24 липня, 2020 | Hits:346

Це Премія Кабміну України за особливі досягення молоді в роз...

Полювання на порушників карантину влаштували в Сумах

23 липня, 2020 | Hits:241

Подібні рейди патрульні разом із спеціалістами транспортного...

Проблеми

Сумчани самотужки облаштовують доступний пляж

27 липня, 2020 | Hits:81

Усе заради того, аби люди, які пересуваються на візках, теж ...

Коли перестане смердіти спиртзавод у Конотопі?

17 липня, 2020 | Hits:255

Нестерпний сморід не дає спокою жителям Конотопа. Люди жал...

Сумчанка зламала хребет у маршрутці

15 липня, 2020 | Hits:627

Рідні постраждалої шукають свідків трагедії.   ...

На чому їздять та скільки заробляють чиновники Сумської ОДА. ч.1.

14 липня, 2020 | Hits:378

Спецкор вирішив познайомити своїх читачів із керівництвом об...

Масова зупинка ліфтів у Сумах: за чиї кошти їх ремонтувати?

04 червня, 2020 | Hits:985

У Сумах одночасно зупинили майже 120 ліфтів. А це близько тр...

Більше тижня під лікарнею на зупинці прожила безхатько в Сумах

28 травня, 2020 | Hits:1522

Як з’ясувалося, до Сумської міської лікарні №1 жінку привезл...

Реформи

#Загублена_Медицина

22 травня, 2020 | Hits:1972

За подіями останнього тижня, інформаційною агресією московіт...

Куди та на які проєкти ОТГ Сумщини витратили кошти у 2019 році?

05 березня, 2020 | Hits:2140

Про це інформує Сумський регіональний офіс Програми «U-LEAD ...

Районам та громадам Сумщини запропонували скинутися на дороги

18 лютого, 2020 | Hits:2806

Гроші потрібні для кошторисної документації, пояснюють в пре...

Сумчани мітингували під стінами Верховної Ради в Києві

06 лютого, 2020 | Hits:2634

Усього зібралося близько 200 аграріїв та фермерів зі всіх ра...

Кабмін затвердив перелік опорних медзакладів на Сумщині

03 лютого, 2020 | Hits:3234

Даний перелік, як зазначено в Постанові Кабміну, дійсний до ...

Чотири авто для медзакладів отримали села Сумського району

31 січня, 2020 | Hits:2646

Усього отримали чотири автомобілі, які покращать якість нада...

Громади

Чи потрапили громади Сумщини до 200 найкращих в Україні?

04 серпня, 2020 | Hits:194

Рейтинг зроблений за результатами інформації, наданої Фондом...

Тростянець першим в Україні долучився до підлотного проєкту організації дистанційного навчання

27 липня, 2020 | Hits:60

Меморандум про співпрацю між Тростянецькою міською радою та ...

Скільки отримає Сумська область на проєкти від Мінрегіон?

04 липня, 2020 | Hits:434

Державним бюджетом на 2020 рік Мінрегіону передбачено 1,7 мл...

Що накопали у селі Зарічне на Сумщині?

29 червня, 2020 | Hits:768

Розкопки у селі Зарічне Тростянецької ОТГ тривали протягом 2...

Оновлене неврологічне відділення відкрили в Тростянці

28 червня, 2020 | Hits:458

Про це розповів голова Тростянецької ОТГ Юрій Бова. ...

Тростянецька лікарня отримала від правнучки Кеніга апарати штучної вентиляції легень

26 червня, 2020 | Hits:510

Сучасне високоякісне обладнання, вкрай необхідне для лікуван...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Контакти