Як вплинуть «податкові канікули» на бізнес та бюджети громад Сумської області

Як вплинуть «податкові канікули» на бізнес та бюджети громад Сумської області

Про вплив «податкових канікул» на надходження доходів до бюджетів ОТГ Сумщини та можливу мінімізацію втрат місцевих бюджетів на період запровадження карантину – в коментарях та роз’ясненнях Ірина Алєєва, експертки з муніципальних фінансів Сумського регіонального офісу Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.

Юридична складова «податкових канікул»

Нещодавно Верховна Рада України підтримала два закони, якими встановили так звані «податкові канікули» для фізичних та юридичних осіб під час карантинних обмежень.

Мова йде про:

Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»

та Закон України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Що ж підпадає під «податкові канікули»?

1) Плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Це стосується фізичних та юридичних осіб, які використовують відповідні земельні ділянки у господарській діяльності. При цьому, не сплачується плата за землю тільки за березень 2020 року.

Окрім того, строк сплати плати за землю за квітень 2020 року відтерміновано до липня 2020 року. Тобто ви можете сплатити за квітень у квітні, а можете й у червні.

Повністю від зазначених виплат звільняються юридичні особи за умови подачі ними уточнюючої декларації, але це не є обов’язковим. Тобто, подаєте уточнюючу декларацію – не платите, не подаєте – сплачуєте цей податок у повному обсязі.

2) Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (в частині нежитлової нерухомості)

Мова йде про офісні, торговельні та готельні будівлі, а також склади, гаражі тощо. Стосується це юридичних та фізичних осіб. Період, на який розповсюджується таке звільнення - березень 2020 року.

Ураховуючи, що у 2020 році податок на нерухоме майно сплачується за 2019 рік, тому відповідне нарахування за березень 2020 року буде виключено в 2021 році.

Увага!Податок за об’єкти житлової нерухомості (квартири, будинки) сплачується без змін.

3) Єдиний податок

Органам місцевого самоврядування надано право зменшувати ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп. Натомість це не є обов’язковим. До цього питання необхідно підійти виважено, оскільки зменшені ставки будуть застосовуватись аж до кінця 2020 року (незалежно від періоду карантину) і втрати бюджетів у цьому разі будуть більші.

4) Благодійна допомога

Якщо ви здійснюєте благодійну діяльність як юридична особа, то зможете відносити такі витрати на зменшення фінансового результату. Пільги благодійникам – зменшення оподаткування, якщо вони надали кошти на засоби захисту, медикаменти та медичні прилади, що необхідні для запобігання та лікування коронавірусної хвороби (COVID-19).

Як «податкові канікули» вплинуть на надходження доходів до ОТГ Сумщини?

Якщо взяти до уваги тільки можливі зменшення у частині місцевих податків і зборів в частині плати за землю, то прогнозні втрати доходів в громадах Сумської області в середньому складуть близько 2%. Вони коливаються від 0.5% у #ЧернеччинськаОТГ до 3,8% у #Зноб_НовгородськаОТГ.

Зменшення ставок єдиного податку для платників І та ІІ групи може спричинити втрати в ОТГ Сумщини в середньому близько 2%. Показник коливається від 0,3% у #НовослобідськаОТГ до 5,3% в #КролевецькаОТГ.

Найбільшу ж частку в доходах громад Сумщини займає ПДФО– 54%. При цьому, з об’єктивних причин під час карантину підприємства та організації зменшують виплату заробітної плати своїм працівникам (внаслідок простою, переведення працівників на неповний робочий день та надання відпусток за власний рахунок тощо).

Отже, прогнозні втрати доходів у громадах в цій частині збільшуватимуться та в середньому прогнозуються близько 3% бюджету. Потенційно цей показник буде коливатися від 1,6% у #БерезівськаОТГ до 3,7% в #МиколаївськаОТГ Сумського району.

Поряд з тим, треба розуміти, що бюджети ОТГ – це не тільки надходження податків, а й витрати на утримання шкіл, дитсадочків, закладів охорони здоров’я та культури, соціальний захист мешканців громади, проведення дезінфекції населених пунктів та забезпечення медичними препаратами й засобами захисту медичних працівників під час карантину та інші важливі напрямки.

Якщо, наприклад, умовно взяти середньостатистичну сільську громаду Х Сумської області з приблизним бюджетом у 24 млн гривень, то втрати від «податкових канікул» орієнтовно можуть скласти 6% від річного бюджету або 1,5 млн гривень.

Для порівняння, деякі з ОТГ витрачають 1,5 млн гривень на життя громади в місяць. У цю суму входять заробітні плати працівникам закладів бюджетної сфери, енергоносії, підтримка медичної галузі, утримання та благоустрій населених пунктів, харчування маленьких мешканців громади в школах та дитячих садочках тощо.

У сфері проєктних затрат 1,5 млн гривень – це, наприклад, приблизна вартість нового шкільного автобуса або трактора з навісним обладнанням, карети швидкої допомоги тощо.

Як мінімізувати втрати місцевих бюджетів на період запровадження карантину?

Зараз дуже важливо вести перемовини з підприємствами - платниками податків не тільки у напрямку прямої підтримки фінансової, а й у напрямку збереження податкових надходжень, а саме можливості сплати ними плати за землю та єдиного податку у повному обсязі.

Наприклад, Новослобідська ОТГ Путивльського району провела перемовини з місцевими сільгоспвиробниками щодо сплати плати за землю у повному обсязі без «податкових канікул». Громада таким чином мінімізувала свої фінансові втрати та продемонструвала гарний приклад співпраці з соціально-відповідальним бізнесом.

Які ж існують можливості підтримки малого бізнесу?

Зрозуміло, що бізнес – це основа розвитку та він теж має втрати й потребує підтримки.

Податкова відпустка для ФОП І та ІІ групи на один календарний місяць, передбачена п. 295.5 ПКУ. Це надасть можливість не сплачувати єдиний податок за фіксованою ставкою в цей період. Фізичні особи підприємці, особи, які проводять професійну діяльність та члени фермерського господарства, звільняються від нарахування та сплати єдиного соціального внеску при сплаті за себе.

Роботодавець також може отримати від держави допомогу для працівників. Ця допомога надається Центрами зайнятості з причин зупинення (скорочення) виробництва у зв’язку з проведенням карантинних заходів за зверненням роботодавця для її виплати працівникам. Тобто працюватиме такий ланцюг: Центр зайнятості – роботодавець – працівники.

Надзвичайна ситуація вимагає від громад швидких рішень щодо управління бюджетними коштами та заходів зі збалансування своїх бюджетів, насамперед треба виважено підходити до витрачання наявних фінансових ресурсів, - підсумувала Ірина Алєєва.

Розрахунки щодо впливу на надходження доходів до бюджетів об’єднаних територіальних громад Сумщини розроблені за підтримки Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.

Програма «U-LEAD з Європою» підтримує децентралізацію та регіональну політику в Україні, реалізується за участі ряду донорів та спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

 

вгору

Події

Йогурт із молока А2 продегустували в СНАУ

08 серпня, 2020 | Hits:29

Ті, хто завітав на дегустацію до Сумського аграрного універс...

Схожу на піранью рибину спіймали на Сумщині

08 серпня, 2020 | Hits:71

Такий незвичний улов був у рибалки в смт Низи Сумського райо...

42 випадки Ковід за добу виявили на Сумщині

07 серпня, 2020 | Hits:134

Такі дані оприлюднив Сумський обласний лабораторний центр МО...

Новий науковий рекорд встановила сумська студентка

07 серпня, 2020 | Hits:575

Студентка юридичного факультету СНАУ Карпик Юлія увійшла до ...

Жителька Сум померла від коронавірусу

06 серпня, 2020 | Hits:192

Про це повідомили в пресслужбі Сумської міської ради. ...

Два роки я і моя родина живемо під охороною поліції - Бова

06 серпня, 2020 | Hits:147

Про це очільник Тростянецької громади Юрій Бова заявив у пря...

Проблеми

Чому не всі дитячі табори на Сумщині зачинені на карантин?

06 серпня, 2020 | Hits:112

На період дії карантину Уряд заборонив діяльність дитячих оз...

Сумчани самотужки облаштовують доступний пляж

27 липня, 2020 | Hits:135

Усе заради того, аби люди, які пересуваються на візках, теж ...

Коли перестане смердіти спиртзавод у Конотопі?

17 липня, 2020 | Hits:302

Нестерпний сморід не дає спокою жителям Конотопа. Люди жал...

Сумчанка зламала хребет у маршрутці

15 липня, 2020 | Hits:669

Рідні постраждалої шукають свідків трагедії.   ...

На чому їздять та скільки заробляють чиновники Сумської ОДА. ч.1.

14 липня, 2020 | Hits:423

Спецкор вирішив познайомити своїх читачів із керівництвом об...

Масова зупинка ліфтів у Сумах: за чиї кошти їх ремонтувати?

04 червня, 2020 | Hits:1021

У Сумах одночасно зупинили майже 120 ліфтів. А це близько тр...

Реформи

#Загублена_Медицина

22 травня, 2020 | Hits:2032

За подіями останнього тижня, інформаційною агресією московіт...

Куди та на які проєкти ОТГ Сумщини витратили кошти у 2019 році?

05 березня, 2020 | Hits:2204

Про це інформує Сумський регіональний офіс Програми «U-LEAD ...

Районам та громадам Сумщини запропонували скинутися на дороги

18 лютого, 2020 | Hits:2848

Гроші потрібні для кошторисної документації, пояснюють в пре...

Сумчани мітингували під стінами Верховної Ради в Києві

06 лютого, 2020 | Hits:2679

Усього зібралося близько 200 аграріїв та фермерів зі всіх ра...

Кабмін затвердив перелік опорних медзакладів на Сумщині

03 лютого, 2020 | Hits:3273

Даний перелік, як зазначено в Постанові Кабміну, дійсний до ...

Чотири авто для медзакладів отримали села Сумського району

31 січня, 2020 | Hits:2680

Усього отримали чотири автомобілі, які покращать якість нада...

Громади

Майбутній музей в Зарічному отримав поповнення

08 серпня, 2020 | Hits:25

Меценати та колекціонери передали Музейно-виставковому центр...

Чи потрапили громади Сумщини до 200 найкращих в Україні?

04 серпня, 2020 | Hits:408

Рейтинг зроблений за результатами інформації, наданої Фондом...

Тростянець першим в Україні долучився до підлотного проєкту організації дистанційного навчання

27 липня, 2020 | Hits:136

Меморандум про співпрацю між Тростянецькою міською радою та ...

Скільки отримає Сумська область на проєкти від Мінрегіон?

04 липня, 2020 | Hits:476

Державним бюджетом на 2020 рік Мінрегіону передбачено 1,7 мл...

Що накопали у селі Зарічне на Сумщині?

29 червня, 2020 | Hits:805

Розкопки у селі Зарічне Тростянецької ОТГ тривали протягом 2...

Оновлене неврологічне відділення відкрили в Тростянці

28 червня, 2020 | Hits:501

Про це розповів голова Тростянецької ОТГ Юрій Бова. ...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Контакти