U-LEAD з громадами: як ТГ Сумщини отримують підтримку міжнародних партнерів під час війни

U-LEAD з громадами: як ТГ Сумщини отримують підтримку міжнародних партнерів під час війни

З початком вторгенння рф в Україну громади Сумщини опинилися в нових критичних та небезпечних умовах, адже були у перші дні на лінії вогню, деякі - в окупації, інші ж - страждали від обстрілів й продовжують потерпати від них.

 

Також, після запровадження воєнного стану, законодавство почало стрімко змінюватися та доповнюватися, і ОМС треба було підлаштовуватися під стрімкізміни, щоб продовжувати по можливості надавати населенню базові послуги.

Але територіальні громади не залишилися сам на сам зі своїми проблемами, підтримку надавали й продовжує надавати не тільки держава, а й чисельні громадські об’єднання, приватні підприємці, прості українці та міжнародні партнери.

Одним з таких партнерів є Програма «U-LEAD з Європою», яка з 2016 року працює в Україні. Безпосередню підтримку органи місцевого самоврядування отримують від радників Регіонального офісу U-LEAD в Сумській області. 

Керівниця офісу Марина Лобова поділилася з нами цілями, які ставить Програма зараз на Сумщині та розповіла, які найбільші проблеми в громад є зараз.

img 20200312 114400

Спецкор: Які цілі ставить Програма зараз на Сумщині? Які країни фінансують проєкт?

 

М.Лобова: «U-LEAD з Європою» – це партнерство між українським урядом, ЄС та його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією і Словенією, основною метою якого є надання підтримки територіальним громадам України в реалізації реформи місцевого самоврядування та реагуванні на потреби населення.

 

Наша мета наразі – підтримати територіальні громади у збереженні їхньої інституційної спроможності - здатності забезпечити виконання покладених на органи місцевого самоврядування базового рівня повноважень та надання якісних послуг населенню в умовах воєнного стану.

 

Спецкор: Як війна змінила роботу Програми на час війни? 

 

М.Лобова: Звісно, нам довелося швидко адаптувати свою роботу до нових умов та шукати нові ефективні формати співпраці. Але Програма не припиняла своєї діяльності в Україні й навіть на самому початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, всі 24 регіональні офіси Програми в кожній з областей залишалися на зв’язку з громадами та продовжували їх консультувати з актуальних питань.

У відповідь на нагальні потреби громад, спричинені війною, U-LEAD вже наприкінці березня було розпочато зовсім нову діяльність з надання «твердої допомоги» територіальним громадам,які постраждали від війни.

Потреби громад було згруповано у пакети підтримки трьох типів – «Відновлення», «Прихисток» та «Світло», які включали електроінструменти, міні-екскаватори, генератори, освітлювальні прилади, намети та товари першої необхідності для облаштування прихистків для внутрішньо переміщених осіб. Загалом в Україні таку допомогу отримали 333 громади, з них 22 - у Сумській області.

 

Спецкор: Ви працюєте з громадами, як змінилася комунікація? 

 

М.Лобова: З початком війни, ми працюємо з громадами у режимі онлайн. Натомість, U-LEAD значно розширила перелік можливих каналівзв’язку та стала більш доступною для наших партнерів –органів місцевого самоврядування.

Наприклад, створено спеціальну фейсбук-сторінку та телеграм-канал «U-LEAD консультує», де можна оперативно отримати відповіді на актуальні питання, які виникають у громад під час воєнного стану.

Наші радники постійно на телефонному зв’язку й звісно, ми продовжуємо проведення онлайн-заходів та консультативну підтримку територіальних громад з різних питань їхньої життєдіяльності.

 

Спецкор: Які найбільші проблеми в громад є зараз? 

 

М.Лобова: Найбільш поширеними є питання кадрового, організаційного та бюджетно-фінансового спрямування.

Звісно, серед основних проблем - збереження економічного потенціалу та вирішення щоденнихсоціально-побутових питань, які виникають у населення.

З самого початку збройної агресії рф актуальні питання підтримки та інтеграції ВПО. Залишаються у топі й теми секторального спрямування – функціонування закладів освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.

Обстеження та відновлення пошкоджених інфраструктурних об’єктів та житла - теж на часі. Поряд з тим, ми передбачаємо виникнення й нових викликів - у сфері продовольчої та енергетичної безпеки.

 

Спецкор: Що конкретно ви робите для громад? Консультації, супровід, навчання, матеріальна підтримка?

 

М.Лобова: Якщо ми говоримо про навчальну складову, то Програма «U-LEAD з Європою» організовує та проводить для територіальних громад інформаційні сесії, консультації, форуми тощо та залучає до цього процесу провідних експертів та фахівців. Скажімо, нещодавно говорили про написання проєктів для отримання міжнародних грантів в умовах війни.

Як я вже казала, спектр тем є доволі широким, але зв’язок з громадами постійно тримаємота намагаємося максимально оперативно допомогти їм у вирішенні їхніх проблем.

Найближчим часом стартуватимуть наші нові ініціативи щодо експертного супроводу громад у написанні проєктних заявок на конкурси донорської підтримки, а також щодо допомоги у розробці інвестиційних паспортів, програм інтеграції внутрішньо переміщених осіб та інших бюджетних програм спрямованих на відновлення та розвиток громад. А про невідкладну матеріальну допомогу (передачу громадам обладнання та інших необхідних товарів) вже говорили.

Тому, як бачите, ми є гнучкими у цьому сенсі та намагаємось бути максимально корисними для наших партнерів.

 

Спецкор: Яка тенденція: війна збільшила чи зменшила допомогу урядів країн ЄС на Сумщині?

 

М.Лобова: Загалом зараз зросла кількість пропозицій донорської підтримки, які орієнтовані саме на вирішення нагальних питань в умовах воєнного стану.

Найчастіше – це швидкі конкурси, які мають доволі прості вимоги, тому громади у партнерстві з громадськими організаціями цілком можуть спробувати свої сили у підготовці таких заявок. А враховуючи складності з наповненням бюджетів, таке додаткове джерело фінансування, звісно не буде зайвим.

До речі, наприкінці минулого року та напочатку 2022 року, ми активно працювали з територіальними громадами, впроваджуючи комплексний курс «Кроки для спеціалістів з управління проєктами», під час якого представники органів місцевого самоврядування вчилися готувати та реалізовувати проєкти місцевого розвитку.

Сподіваюсь, що зараз у такій складній ситуації отримані навики їм стануть у нагоді.

 

Спецкор: Чи допомогли реформи, які в тому числі й завдяки Програмі проводилися, протистояти російській навалі?

 

М.Лобова: Переконана, що так. Безумовно, ЗСУ та народ України проявили й продовжують проявляти величезний героїзм, що є основою у нашій боротьбі з агресором.

Але фактор сильного місцевого самоврядування неможна недооцінювати. Я б навіть сказала, що ця реформа пройшла та витримала перевірку війною.Тут мова йпро згуртованість, йпро прагнення людей жити вільно у своїх громадах,й про усвідомлення європейських стандартів життя та цінностей.

У багатьох випадках саме сільські, селищні, міські голови та старости, проявляючи чітку проукраїнську позицію, були основною підтримкою для мешканців та допомагали вирішували їхні нагальні питання у найскладніші часи.

А отримані завдяки децентралізації повноваження, допомогли їм оперативно вирішувати ці проблеми та координувати надання необхідних послуг населенню.

 

Спецкор: Багато хто вважає, що воєнний стан обмежує місцеве самоврядування. Чи є небезпека втратити здобутки децентралізації? 

 

М.Лобова: Звісно, що воєнний стан – це особливий правовий режим управління державою, якому властива більша імперативність та координація з центру, насамперед, у безпеково-оборонних питаннях.

Проте, в інших напрямках, як то фінансово-господарський чи секторальний блок (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист), цілком можливо та навіть необхідно зберігати децентралізований підхід та партнерський баланс у ланцюжку «державне управління – місцеве самоврядування». Важливо зберегти здобутки реформи.

До речі, наразі у Сумській області не утворено жодної військової адміністрації населених пунктів і всі органи місцевого самоврядування на базовому рівні зберігають свою дієвість по основних повноваженнях.

img 20200312 113114

 

Спецкор: Як Програма планує працювати далі в Україні?

 

М.Лобова: Програма «U-LEAD з Європою» має основний стратегічний план та мету – бути корисною для територіальних громад на складному шляху до перемоги України. Тому, всі оперативні плани також будуть зорієнтовані саме на це.

вгору

Події

Сумський національний академічний театр ім. М. С. Щепкіна очолив новий керівник

07 липня, 2022

Ним став Сергій Дорофєєв. У свої 36 років має досвід роботи ...

Директор ТОВ на Сумщині підозрюється у привласненні державних грошей під час ремонту школи

01 липня, 2022

За процесуального керівництва ювенальних прокурорів Сумської...

На Сумщині педофіл упродовж 9 років примушував неповнолітню до статевого зв'язку

18 червня, 2022

51-річний житель Сумського району 9 років шантажував дівчинк...

Нове урологічне відділення відкрили в Сумській лікарні ім.Пантелеймона

20 травня, 2022

Очолив команду Центру урології КНП «Клінічна лікарня Святого...

Понад 150 населених пунктів на Сумщині залишив без електрики буревій

13 травня, 2022

Енергетики працювали усю ніч, аби поновити електропостачання...

Яка погода буде на Сумщині найближчими днями?

11 квітня, 2022

Найближчими днями погода на Сумщині визначатиме атмосферний ...

Проблеми

Підземні води викачували із порушенням закону на Сумщині

18 лютого, 2022

Забір підземних вод з порушеннями природоохоронного законода...

У Сумах суд заборонив чоловіку наближатися до дружини та переслідувати її

18 лютого, 2022

Колегія суддів цивільної палати Сумського апеляційного суду ...

Мешканка Ромен відсудила відшкодування за травму на нечищених тротуарах

18 лютого, 2022

Суд стягнув з управління ЖКГ Роменської міськради на користь...

МОЗ розширив безкоштовні послуги за Програмою медичних гарантій

15 лютого, 2022

Шість пріоритетних досліджень для раннього виявлення новоутв...

Скільки жителів Сумщини отримали бустерну дозу від Ковід?

14 лютого, 2022

В. о. начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Ан...

Головний прокурор Сумщини побував у Роменській колонії

14 лютого, 2022

Керівник Сумської обласної прокуратури Олексій Тубелець ...

Реформи

5 громад Сумщини спільно формуватимуть сучасну інфраструктуру поводження з ТПВ

23 лютого, 2022

Мова йде про Андріяшівську, Коровинську, Липоводолинську, Ро...

Антибіотики лише за е-рецептом будуть в Україні вже незабаром

16 лютого, 2022

У 2022 році запланований поетапний перехід на реалізацію рец...

Субвенція на освіту 2022: громади Сумщини отримають на школи понад 2,3 млрд гривень

27 січня, 2022

Міністерство освіти і науки за підтримки шведсько-українсько...

Скільки заощадила Сумська область в системі публічних закупівель за 2020-2021 роки?

17 грудня, 2021

Так за 2020 рік – 1,23 млрд. грн, а станом на 07.12.21 року ...

Старости з громад Сумщини завершили навчання у рамках програми «Кроки для старост 2021»

10 листопада, 2021

Старости з Білопільської, Краснопільської, Кролевецької, Леб...

Гарбузовий бізнес: результати агроексперименту в Тростянці

29 жовтня, 2021

Зібрали перший врожай з комунального поля Тростянецької гром...

Громади

U-LEAD з громадами: як ТГ Сумщини отримують підтримку міжнародних партнерів під час війни

22 липня, 2022

З початком вторгенння рф в Україну громади Сумщини опинилися...

Громади Сумщини під час війни можуть надавати землю в оренду за спрощеною процедурою

20 липня, 2022

Закон України №2247 від 12.05.2022 року, який набрав чинност...

U-LEAD навчає громади України, як використовувати інструменти міжнародної допомоги

30 червня, 2022

Експерти Програми «U-LEAD з Європою» ознайомлюють представни...

Громади та війна: як заснувати цільовий фонд для відбудови ураженої війною території

26 травня, 2022

Для того, щоб заснувати цільовий фонд та використовувати йог...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Контакти