Однієї крові: усе, що варто знати про центр крові в Сумах?

Однієї крові: усе, що варто знати про центр крові в Сумах?

До Всесвітнього дня донора Спецкор підготував цикл матеріалів "Однієї крові". У ньому ми вам розповімо про почесних донорів Сумщини, особливості здачі крові та в деталях розкажемо про центр служби крові в Сумах.  

 

14 червня відзначається Всесвітній день донора крові – свято людей, які дарують іншим життя, допомагають подолати тяжкі недуги, рятують постраждалих від аварій, катастроф, нещасних випадків.

Донори в Україні та світі

За даними ВООЗ, щороку у світі здійснюється понад 115 мільйонів донацій – але цього недостатньо. Чим розвиненіша країна – тим більше у ній донорів і донаційна тисячу населення. За останніми даними, які публікувало Міністерство охорони здоров’я, в Україні щороку здійснюється 11,28 донацій на тисячу населення, у той час, як для розвинених країн нормою вважається 33 донації на тисячу населення.

В Україні цей показник знижується щороку – комунальні заклади не отримують достатньої кількості розхідних матеріалів і не можуть приймати всіх бажаючих донорів. Відтак, коли виникає гостра потреба у переливанні крові певної групи, родичі реципієнтів мусять самі шукати донорів, а іноді – і обстежувати їх за власний кошт або оплачувати їх послуги. Пропаганда донорства в країні майже не ведеться – бо у станцій переливання крові немає ніякої зацікавленості в збільшенні кількості донорів.

Суми - столиця донорства 

У Сумах – ситуація зовсім інша, наше місто може пишатися своїми жителями. На сьогодні показник донацій на тисячу населення тут складає 198 (!). У серпні минулого року Суми офіційно стали донорською столицею України - представники Національної книги рекордів зареєстрували 190 донацій на тисячу населення як національний рекорд. На черзі – реєстрація світового рекорду. 

Завдяки продуманій системі заготівлі компонентів крові, у нас просто не буває «непотрібних» донорів. Кров заготовляється для конкретних потреб лікувальних закладів, у випадку необхідності СОЦСК сам запрошує донорів потрібної групи крові, родичі реципієнтів у цьому участі не беруть. Решта донорів здають плазму крові, призначену для виготовлення високоякісних лікувальних препаратів, які дають можливість жити хворим на гемофілію і багато інших небезпечних захворювань. І донори можуть бути впевнені – їх компоненти крові будуть використані на порятунок людей.

На сьогодні в базі даних Сумського обласного центру служби крові – 30527 активних донорів, з яких близько 85% здають кров регулярно. Тільки за минулий рік у СОЦСК було здійснено 63836 донацій.

Чи є ризики? 

Друга з основних передумов для успішного розвитку донорства – це забезпечення комфорту й безпеки для донорів і реципієнтів. І з цієї точки зору величезне значення має сучасне обладнання кращих виробників світу, яке використовується в СОЦСК, і найвищі стандарти безпеки, запроваджені у закладі. У центрі використовуються лише одноразові матеріали, а компоненти крові проходять безкоштовне обстеження на найновітнішій апаратурі. Тож донори не лише допомагають іншим, а й слідкують за станом власного здоров’я.

На відміну від інших закладів служби крові України, де фіксуються випадки зараження реципієнтів компонентами крові, у СОЦСК такого немає вже багато років. Обстеження методом ПЛР дає можливість виявити інфекцію вже за лічені дні днів після її потрапляння в організм. Цього неможливо досягти іншими методами. На Сумщині ПЛР-обстеження здійснює тільки СОЦСК та приватні медичні установи.

Окрім того, сумський центр – єдиний в Україні, що постачає виключно лейкофільтровані компоненти крові. Адже саме лейкоцити викликають найбільшу кількість негативних реакцій при переливанні крові, а їх вилучення значно знижує відсоток побічних дій. Завдяки новітньому обладнанню та технологіям всі аналізи здійснюються виключно автоматично, без будь-якого втручання людей, що гарантує максимальну точність.

Виховувати донорів

Велике значення має робота СОЦСК, направлена на пропаганду донорства, у тому числі – починаючи з дитячого віку. Масштабні благодійні та інформаційні проекти, такі як «Голос крові: ми - українці!», «Червона лінія порятунку», яскраві концерти, виставки робіт талановитих дітей, студентів, маленьких паціентівдитячої лікарні, віршовані і пісенні флеш-моби,художні пленери і літературні конкурси, та інші заходи дозволяють привертати увагу суспільства до донорів та реципієнтів, розповідати про важливість цієї місії. 

Активно залучають у Сумах до благодійних здач крові та донорства в цілому і дорослих. Для цього у центрі організовуються благодійні донорські акції. Вже стало гарним тоном відзначати у СОЦСК професійні та державні свята цілими колективами, долучаючись до донорства.

Це не лише дає можливість підтримувати онкохворих дітей, які потребують значної кількості переливань крові, та представників соціально вразливих категорій населення, але й допомагає потенційним донорам вперше переступити поріг СОЦСК. А зібрані таким чином компоненти крові, здані на безоплатній основі, передаються лікувальним закладам та конкретним пацієнтам як благодійна допомога.

На сьогодні в області більш ніж 4 000 донорів мають звання Почесних. Це означає, що вони 40 раз безоплатно здавали кров, або 60 – плазму.

40 донорів досягли звання заслужених – тобто не менше 100 раз здавали кров або 120 – плазму на благодійній основі. У Сумах донорів люблять і поважають: це єдине місто, де Почесні донори мають 25% пільги на комунальні послуги, безкоштовний проїзд у громадському транспорті та щорічну матеріальну допомогу на оздоровлення.

Новий формат

Для того, щоб надати можливість жителям віддалених районів здавати компоненти крові і таким чином контролювати стан свого здоров’я, було створено філії СОЦСК у Шостці та Конотопі.

А протягом минулого року досвід СОЦСК вийшов за межі Сумщини – вже розпочали роботу плазмацентри у Черкасах та Дніпрі, які працюють за такими ж високими стандартами, використовуючи сумські напрацювання. 

По темі

вгору

Події

Володимир Зеленський балотуватиметься в нардепи від Сумщини

24 червня, 2019 | Hits:557

Такого кандидата зареєструвала ЦВК по 159 мажоритарному вибо...

На Сумщині поліція започатковувала проект «Суми Правопорядок»

24 червня, 2019 | Hits:61

Мета проекту – спільними зусиллями поліції, інших правоохоро...

Хто на народного? Кандидати до Верховної ради по мажоритарним округам від Сумщини. ОКРУГ 157

24 червня, 2019 | Hits:195

На ранок 24 червня ЦВК зареєструвала 24 кандидати в народні ...

Коли Сумщині чекати прохолоди

20 червня, 2019 | Hits:416

20 червня в Україні спека триватиме. Про це написала синопти...

Однієї крові: сумські рятувальники долучились до Дня донора крові

14 червня, 2019 | Hits:273

14 червня - Всесвітній день донора крові. ...

Як перевірити вживане авто? Доступний сервіс для жителів Сумщини

14 червня, 2019 | Hits:201

Бажаєте придбати вживану автівку – перевірте її за VIN-...

Проблеми

Однієї крові: усе, що варто знати про центр крові в Сумах?

12 червня, 2019 | Hits:673

До Всесвітнього дня донора Спецкор підготував цикл матеріалі...

Розвідка про голову розвідки: що відомо про Владислава Бухарєва

11 червня, 2019 | Hits:439

11 червня президент Володимир Зеленський призначив головою С...

Арештували майно сумських посадовців, через бездіяльність яких загинуло немовля в ліфті

11 червня, 2019 | Hits:270

Про це повідомляє прокуратура Сумської області.   ...

Під суд за розкрадання на ремонті доріг у Конотопі потрапив підприємець

04 червня, 2019 | Hits:413

На Сумщині судитимуть директора підприємства...

Що робитимуть зі звалищем ртутних ламп поблизу Сум?

29 травня, 2019 | Hits:391

Про це Спецкор дізнався в представників спеціальної комісії...

Реформи

Обрали голову Сумської госпітальної ради

19 червня, 2019 | Hits:330

18 червня відбулося перше засідання госпітальної ради Сумськ...

Хто побореться за місце у Верховній Раді на мажоритарних округах на Сумщині?

06 червня, 2019 | Hits:1145

Довідково. На Сумщині 6 мажоритарних округів. А саме, о...

Чи зацікавлені депутати Сум у реформах? Результати дослідження

04 червня, 2019 | Hits:560

Керівниця дослідження – Андріана Костенко, кандидат політичн...

Результати медреформи на Сумщині

28 грудня, 2018 | Hits:2590

Підсумки впровадження медичної реформи в Сумській області оз...

Сумські лікарі зможуть набрати більше пацієнтів

15 грудня, 2018 | Hits:2891

Лікарям дозволили збільшити норми підписаних декларацій з па...

Скільки сумчан уже визначилися із сімейними лікарями?

26 листопада, 2018 | Hits:2817

  Зі інформацією, яку сайту Спецкор надав за...

Громади

Зелений маршрут проклали в селі Залізняк на Сумщині

23 червня, 2019 | Hits:455

Туристів заманюють у Залізняк запашною кавою з цикорію. Саме...

У громаді на Роменщині відкрили елеватор

23 червня, 2019 | Hits:87

Фермерське господарство «Урожай» відкрило елеватор у селі Ан...

Громадам, які хочуть ЦНАП, треба поспішити

22 червня, 2019 | Hits:111

Трохи більше тижня залишається у громад, щоб отримати допомо...

ОТГ зможуть стягувати плату за землю з недобросовісних платників

20 червня, 2019 | Hits:184

19 червня Уряд схвалив зміни до постанови Кабінету Міністрів...

Навколо Конотопа створили громаду

18 червня, 2019 | Hits:183

На Сумщині створили третю ОТГ навколо міста обласного значен...

Розказати про сильних жінок пропонують жителям громад

18 червня, 2019 | Hits:161

Продовжено прийом робіт на всеукраїнський фотоконкурс «Руйну...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Лічильники

Контакти