Обережно: тонемо у смітті! Екологічні проблеми Сумщини

Обережно: тонемо у смітті! Екологічні проблеми Сумщини

Хто найбільший забрудник області? Чи загрожує Сумщині сміттєвий колапс? Як сортуємо те, що викидаємо? Та де в регіоні найнебезпечніше жити? На ці та інші питання відповідь дав Олександр Уваров, т.в.о. начальника Держекологічної служби у Сумській області. 

00802.mts snapshot 00.00 2018.08.14 11.14.02

Журналіст: Для початку, пане Олександре, як Ви оцінюєте загальну екологічну ситуацію Сумської області?

Олександр Уваров: Багато в чому екологічна ситуація залежить від рівня розвитку промисловості. Так, найбільший промисловий потенціал області зосереджений у містах Суми, Конотоп, Охтирка, Ромни, Шостка. Там розташовані найбільші промислові підприємства машинобудівної, хімічної, нафтогазовидобувної, енергетичної, харчової та інших галузей. Відтак, ці регіони можна вважати більш забрудненими порівняно з іншими районами Сумщини. Але критичних викидів у воду, повітря чи ґрунт немає. Адже ці всі підприємства вже давно працюють не на повну потужність. Для прикладу, той же «Сумихімпром». Якщо на 30% завантажене виробництво, то це вже добре. А відтак, і викидів значно менше. 

01189.mts snapshot 00.01 2019.08.29 15.20.32

(полігон твердих відходів сірки "Сумихімпром" на території м. Суми)

01202.mts snapshot 00.00 2019.08.29 15.20.58

01191.mts snapshot 00.00 2019.08.29 15.21.08

Журналіст: От, до речі, про «Сумихімпром» Ви вже заговорили. Чи можна його назвати найбільшим забрудником області?

Олександр Уваров: За результатами вивчення стану законності у сфері охорони навколишнього природного середовища встановлено, що ПАТ «Сумихімпром» впродовж 2018-2019 років здійснювало скидання забруднюючих речовин. Унаслідок скиду підприємством забруднюючих речовин у річку Псел навколишньому природному середовищу спричинено шкоду в розмірі 792 тис. грн. Оскільки правовідносини, пов’язані з відшкодуванням шкоди внаслідок допущених порушень у сфері водокористування становлять суспільний інтерес, а органом контролю дотепер самостійно не забезпечено їх відшкодування, Сумська місцева прокуратура звернулась до суду з відповідним позовом.

Читайте також:

Але я б так однозначно не говорив, що саме це підприємство є найбільшим злом для екології Сумщини. Адже не треба забувати, що у нас регіон нафто-газовидобувний. Тому я б цей фактор назвав одним із вирішальних. Це Охтирський район, Тростянецький. Одними з найзабрудненіших їх можна назвати.

Журналіст: Чи є якийсь список таких забрудників області, які на особливому контролі в екоінспекції?

Олександр Уваров: Є такий всеукраїнський рейтинг (чи навіть правильніше назвати його анти рейтингом) за 2017 рік. Нині він майже не змінився. Це 100 основних підприємств-забруднювачів навколишнього природного середовища України. До нього увійшли і 4 підприємства Сумської області.

Це комунальне підприємство “Міськводоканал” у Сумах – на 10 місці з обсягом скидів у водні об’єкти 12,63 млн. м3. Також “Водоканал” Шостки. Він на 15 місці з обсягом скидів 4,029 млн. м3. “Сумихімпром” – на 30 місці. Скиди у водні об’єкти 2,482 млн. м3 та водопровідно-каналізаційне господарство в Конотопі. Останнє на 32 місці в ТОП-100 з обсягом скидів у водні об’єкти 2,088 млн. м3.

Журналіст: У ЗМІ часто можна знайти інформацію про розливи нафти в місцях видобування, зокрема, на Охтирщині. Чи були в цьому році якісь надзвичайні ситуації пов’язані із нафто-газовидобувною діяльністю?

01168.mts snapshot 00.00 2019.08.29 15.25.34

(видобування нафти та газу в Охтирському районі)

Олександр Уваров: Із початку цього року на території Сумської області стались 4 таких надзвичайні ситуації, які призвели до забруднення земельних ресурсів. Це все на території Охтирського та Лебединського районів відбувалося. Наймасштабніший на перше півріччя 2019 року розливи нафти стався на площі 10800 м2. Це землі Кам’янської сільської ради Лебединського району Сумської області. Але навіть якщо нафтовидобувна кампанія оплатить за завдану шкоду, то це буде невелика сума.

Журналіст: А чому такі малі штрафи за забруднення довкілля?

Олександр Уваров: Суми штрафів не переглядалися дуже давно, тому й маємо, що за паління листя 340 - 1300 гривень. Міністерство ще у минулому році пропонувало збільшити штрафи в 10, а подекуди в 100 разів. Але донині вони лишаються незмінними. Я вважаю, що у сфері екозлочинів має бути відповідне жорстоке покарання у вигляді збільшення суми штрафів. Бо інакше не достукатися до українців.

Журналіст: Чи є якась статистика, скільки вже накопичилося відходів в області?

Олександр Уваров: Протягом останніх років у області спостерігається негативна тенденція прогресуючого накопичення відходів та зниження обсягів їх використання як у промисловому, так і в житлово-комунальному секторах господарювання. Загальна кількість відходів неухильно зростає через відсутність переробних підприємств та екологічно безпечних технологій їх знешкодження. Лише у 2009 р. в області утворилось 0,5 мільйона тонн промислових та побутових відходів. Тобто 0,6% від фактичного утворення по Україні. Тільки уявіть на душу населення це становить 371 кг. За таких обставин загальна маса накопичених на території області відходів перевищила 28 млн. т (~ 1% від загального накопичення по Україні).

Журналіст: Це сміття, яке накопичилося на полігонах?

Олександр Уваров: У тому числі й те, що на полігонах. У нас в області більшість полігонів твердих побутових відходів працює із порушенням норм. Так, йдеться про полігони в смт. Липова Долина, смт. Недригайлів, в містах Буринь, Охтирка, Тростянець. Там, наприклад, на деяких відсутнє ущільнення та пересипка ґрунтом відходів, відсутні дезбар’єри, не здійснюються моніторингові спостереження  за впливом полігону  на повітря, ґрунт та підземні води тощо. На всіх полігонах не дотримується вимога закону України «Про відходи» щодо заборони захоронення неперероблених (необроблених) відходів.

00362.mts snapshot 00.00 2019.08.29 15.27.49

(полігон твердих побутових відходів під м. Ромни)

Журналіст: У країнах Європи такі полігони використовують для видобування газу чи інших видів енергії. Чи були спроби в Сумській області будівництва сміттєпереробних заводів, аби вирішити проблему зі стрімким накопиченням сміття?

Олександр Уваров: Так були. Кілька років тому іноземні інвестори вивчали можливість будівництва заводу по видобуванню на сміттєвому полігоні газу, але тих обсягів виявилося замало. Тому ідею цю покинули, адже завод не окупив би себе.

Журналіст: До нас, як журналістів неодноразово зверталися сумчани щодо колишнього «Мясокомбінату». Наскільки мені відомо, там є накопичення аміаку. Що нині про це відомо?

Олександр Уваров: Так, ситуація із цим уже непрацюючим підприємством жахає. До екоінспекції були звернення також. Люди з будинків поруч бучать, як завод розпилюють на метал, щось виливають із ємкостей, невідомо, що це за рідини, чи безпечні вони, тим паче зважаючи увагу на специфіку виробництва на цьому заводі. Але попасти із перевіркою екоінспекція не може туди. На вході охорона, це приватна власність. Тобто за парканом власник може робити що завгодно, а наші функції дуже обмежені в цьому плані.

Журналіст: Чи є взагалі якась стратегія в області поводження зі сміттям?

Олександр Уваров: Нині в Сумській області створена група експертна, яка саме й займається питанням розробки стратегії, яка б дозволила організувати природоохоронні заходи. Це йдеться і про мінімізацію шкідливого впливу на довкілля від нафто-газовидобувної діяльності, й організація сміттєвих полігонів, тощо. Але найперше, що має бути, це заходи спрямовані на виховання культури поводження зі сміттям. Щоб люди зрозуміли, що не можна смітити там, де ти живеш. Щоб правильно сортували відходи домашні. Бо в нас досі на низькому рівні така культура серед сільського населення. У місті хоча б є сміттєві майданчики та системний вивіз сміття, а в більшості сіл цього немає. І вже важко перевчити бабусю викидати в кінці городу чи в посадці пластик чи інші відходи на розщеплення яких знадобляться сотні років. Тому, на мою думку, аби нам не потонути в своєму ж смітті, має бути, перш за все, якась освітня концепція щодо впровадження культури сортування вже зі шкільних років. І аж тоді виросте покоління, яке буде сортувати та бережливо ставитися до відходів. А доти ходні штрафи, жодні санкції не допоможуть.

По темі

вгору

Події

Алею дружби народів висадили у Сумах

10 листопада, 2019 | Hits:273

Акцію "Зелене місто" провели в сквері "Дружби" в центрі Сум...

Мова - кров нації. У Сумському центрі крові написали радіодиктант

09 листопада, 2019 | Hits:293

Приурочили це до 9 листопада – Дня української писемності та...

Чи надовго задощило на Сумщині?

03 листопада, 2019 | Hits:456

Понеділок в Україні буде по-весняному теплим. ...

На Хеловін сумчани здали кров для онкохворих дітей

31 жовтня, 2019 | Hits:718

31 жовтня студенти та співробітники Сумського національного ...

Курс молодого бійця влаштували для вчителів Сумського району

25 жовтня, 2019 | Hits:822

Навчання проходили на базі Великочернеччинської школи Сумськ...

Наркотики намагалися пронести в СІЗО в Сумах

23 жовтня, 2019 | Hits:412

22 жовтня під час заступання на чергову зміну СІЗО було затр...

Проблеми

Чи треба місцевим депутатам платити зарплату? Думки сумчан

01 листопада, 2019 | Hits:304

Чи треба депутатам місцевих рад платити зарплату? Із цим пит...

Люди-метелики: чи піклується держава про пацієнтів із рідкісними хворобами?

30 жовтня, 2019 | Hits:318

Усе про рідкісні захворювання та людей-метеликів. У Сум...

200 дітей у Сумах шукають собі дім

02 вересня, 2019 | Hits:1814

Усі вони учасники танцювального колективу «Живчик». Нині зіт...

Обережно: тонемо у смітті! Екологічні проблеми Сумщини

25 серпня, 2019 | Hits:2611

Хто найбільший забрудник області? Чи загрожує Сумщині сміттє...

На хабарі попався голова села на Краснопільщині

05 серпня, 2019 | Hits:1696

Про це інформує прокуратура Сумської області. ...

Реформи

Чи зможе Сумщина захиститися від ворога? Усе, що варто знати про нашу армію

28 жовтня, 2019 | Hits:584

Чи готові ми захиститися в разі відкритої бойової агресії? Я...

Як молоді вплинути на політичні процеси на Сумщині?

25 жовтня, 2019 | Hits:541

Інтерактив на тему "Вплив молоді на політичні процеси у міст...

Ми знецінили свою освіту прагненням отримати диплом, а не знання - студентка СУмДУ

06 жовтня, 2019 | Hits:820

Анастасія Планіда, студентка 6 курсу СумДУ. Дівчина говорить...

Як інтегруватися сумським науковцям у світову наукову спільноту?

05 жовтня, 2019 | Hits:549

Своє бачення у програмі "Свідомі" розповів проректор із наук...

Навчити вчителів - було першою проблемою при створенні нового освітнього простору на Сумщині

04 жовтня, 2019 | Hits:1093

Про це розповіла директор департаменту освіти та науки Сумсь...

Продавати не можна дозволити: чи готова Сумщина до відкриття ринку землі?

27 вересня, 2019 | Hits:932

Чи готова Сумщина до відкриття ринку землі? Хто виграє від п...

Громади

Наскільки спроможні громади Сумської області

22 листопада, 2019 | Hits:325

За підсумками 9 місяців цього року, експерти проаналізували ...

Сумські районні депутати обрали нового голову ради

15 листопада, 2019 | Hits:293

Сьогодні на сесії районної ради депутати підтримали більшіст...

Майже 150 адміністративних послуг зможуть тепер отримати жителі Тростянецької громади

15 листопада, 2019 | Hits:549

Сучасний центр надання адміністративних послуг відкрили в Тр...

Нащадок родини Алфьорових зробив подарунок музею Верхньої Сироватки

02 листопада, 2019 | Hits:456

Йдеться про Олександра Алфьорова. Він походить з українськог...

У Кролевецькій громаді відкрився ЦНАП

30 жовтня, 2019 | Hits:344

Про це йдеться на сайті tsnap.ulead.org.ua.  ...

Народжувати у громаді на Сумщині запрошують жінок з усієї України

13 жовтня, 2019 | Hits:1302

Про це в ефірі програми "Свідомі" заявив голова Тростянецько...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Лічильники

Контакти