Сонце в гаманець. Як небесне світило перетворити на потужну електростанцію?

Електроенергія в Україні дорожчає кожні півроку, але наука не стоїть на місці та пропонує нові альтернативні види енергії. Сонячні батареї — один із способів її отримання. Такий агрегат на даху будинку дозволяє виробляти достатньо електрики, щоб повністю забезпечити господарство енергією. Сумчанину Віталію, як першопроходьцю, щоб встановити батареї у себе вдома, довелося приборкувати не лише сонячну енергію, але й байдужість чиновників. Чого вдалося досягти, кому не вигідно встановлювати сонячні батареї та які загрози виникають.

Шлях до сонця

Помітити, що двоповерховий будинок жителя Сум Віталія Поповського відрізняється від решти осель обласного центру, можна не доходячи навіть до нього. На даху дому та сусіднього господарського приміщення знаходяться великі пластини, які аж виблискують на сонці. Сьогодні сонячні батареї пана Віталія виробляють достатньо енергії, щоб повність забезпечити дім електрикою, не платити і копійки за світло, а залишки ще й продавати за «зеленим тарифом» у мережу. Проте, майже три роки тому його ідею встановити на даху власного домогосподарства потужну електростанцію друзі та навіть батьки сприймали з посмішкою.

27

Спочатку я навіть сам ставився до цього скептично, але чим більше дізнавався та читав різної інформації тим краще розумів, що ідея гарна. У січні 2014 року в Україні прийняли законопроект, який дозволив будувати електростанції приватним домогосподарствам, тобто у себе вдома. У липні 2014 роки ми завершили усі роботи. Оскільки це була перша станція під «зелений тариф» у Сумській області, вирішити питання з документами було нелегко.

власник сонячної батареї у Сумах Віталій Поповський

Чоловік пригадує, в «Сумиобленерго» дивилися на нього з посмішкою та чекали, коли він втомиться ходити до них. У Сумській області на той час аналогів сонячних батарей ще не було, тому для оформлення документів використовували приклад та досвід інших міст. Через півроку, 5 грудня 2014, станцію Віталія включили в мережу і вона запрацювала.

22

Що та як працює?

Механізм роботи сонячної батареї дуже простий і відомий ще зі шкільних парт. Сонячні промені потрапляють на пластини батареї і в результаті виробляється електроенергія. Після цього вона йде у спеціальний інвертор, який перетворює постійний струм у змінний (яким ми користуємося в побуті 220/380 Вт). Частина отриманої енергії йде на навантаження будинку (чайник, холодильник, пилосос і т.д.), а залишок через спеціальний двонаправлений лічильник потрапляє у мережу.

21

Як не купити замість батарей кота в мішку?

За словами експерта громадської ради при НКРЕКП, голови спілки енергетичного сервісу України Олександра Бойка, для того, щоб сонячна електростанція працювала справно та без перебоїв, особливу увагу потрібно приділяти виробнику та якості його обладнання.

Сьогодні виробників, які пропонують сонячні панелі, або сонячні колектори достатньо, але якісні не всі. Дуже багато є фактів, коли встановлюється обладнання і воно реально не працює. Бракує і професіоналів, які можуть з ним справитись та полагодити. Людей звичайно навчати можна, але тут повинна підключитися держава, муніципальні органи влади. Встановлення сонячних батарей у господарстві не має для людей закінчитися грошима на вітер.

експерт громадської ради при НКРЕКП, голова спілки енергетичного сервісу України Олександр Бойко

26

Обладнання для електростанції вибирав дуже уважно. Багато в чому допомагали та підказували друзі. Інверторне обладнання у нас німецьке. Воно вважається кращим у світі. Панелі, які розташовані на будівлях, виготовлені в Китаї. Це хороші марки, які входять в топ-10 кращих виробників світу. Тому кожному, хто збирадться встановлювати вдова сонячні батареї, рекомендую не економити та не соромитись консультуватися з фахівцями, щоб потім не було біди.

власник сонячної батареї у Сумах Віталій Поповський

Ціна сонячного питання

Щоб придбати собі в домогосподарство сонячну електростанцію, бажаючим це зробити доведеться витратити чимало грошей.

Приблизні розцінки, що пропонують в інтернеті, такі:

  • міні сонячна станція 140 Вт — від 9 745 грн;- сонячна мережева електростанція 1 кВт — від 40 000 грн;
  • мережева фотоелектростанція для генерації електроенергії 2 кВт — від 70 000 грн;
  • автономна електростанція 2 кВт — від 80 000 грн.

Пан Віталій на свої сонячні батареї витратив до 15 тисяч доларів. Пішли на це сімейні заощадження, які збирали декілька років. За його прогнозами окупиться агрегат родині через 3-4 роки. Для тих українців, які своїх заощаджень не мають, але встановити собі таку станцію хочуть, з’явилася можливість взяти кредит. Видає їх «Укргазбанк».

25

Енергетичні можливості батарей

Станція сім’ї Поповських виробляє близько 12-15 тис. кВт на рік. Найменше енергії отримують у грудні та січні - від 100 до 500 кВт. Через короткий світловий день та похмуру погоду родині вдається закрити тільки своє споживання. Найбільш продуктивний місяць в році - травень. Тоді електростанція виробляє до 2 МВат. Близько 150 кВт витрачають на власні потреби, а решту - 1.800 кВт продають у мережу.

У будинку живуть мої батьки. Вони економні і використовують 100-150 кВт енергії у місяць. Тобто фактично та електроенергія, яка виробляється станцією, дозволяє повністю перекрити усі їх потреби. Якщо брати такий же будинок, ідентичний нашому, який споживає 150 кВт за місяць, то в літній період часу станція дозволяє забезпечити електроенергією ще приблизно 13 подібних будинків.

власник сонячної батареї у Сумах Віталій Поповський

На початок січня 2015 року у Сумській області станція на сонячних батареях була лише одна. Протягом року ще близько 10 господарств звели подібні установки. Зараз, за інформацією ПАТ «Сумиобленерго», на Сумщині 35 приватних домогосподарств встановили генеруючі установки, що виробляють електрику з енергії сонця. Із них 15 знаходяться на території Сумського району та 12 у Роменському. Всього по Україні таких електростанцій до півтори тисячі.

28

Хто та як рахує енергію?

Підраховують вироблену сонячними батареями енергію в ПАТ «Сумиобленерго». За допомогою спеціальної техніки усі показники відразу передаються у систему. Там їх обчислюють, а в кінці місяця кошти за вироблену енергію переводять на банківську картку власника сонячної електростанції.

На підприємстві усю енергію фіксують - скільки виробив, взяв для господарства і віддав. Раз у місяць ходжу і підписую акти. Я лише, як спостерігач можу дивитися на процес, знімати показання та контролювати. Для цього у будинку є спеціальна панель. Зовні вона схожа на планшет, але показує лише інформацію стосовно роботи батарей, погоди в Сумах та виробленої енергії. Стоїть цей «сонячний» планшет у кімнаті батьків, тому вони постійно можуть бачити зміни.

власник сонячної батареї у Сумах Віталій Поповський

29

Сонячна енергія в гаманець
Окрім того, що родина Поповських за електрику не плать взагалі, її залишки вони ще й продають за «зеленим тарифом». Встановлює його НКРЕКП кожного кварталу. У переважної більшості сумчан він різний, адже залежить від того, коли були запущені в роботу генеруючі установки. Як повідомили у прес-службі ПАТ «Сумиобленерго», у Сумській області сонячні електростанції, які ввели в експлуатацію цього року, мають тариф 529,24 коп/кВт за рік (без ПДВ). За першу половину 2017 року підприємство купило у жителів Сумської області 251 028 кВт електричної енергії, яку виробили сонячні батареї.

За словами експерта громадської ради при НКРЕКП, голови спілки енергетичного сервісу України Олександра Бойка, розмір зеленого тарифу на території України досить таки високий, особливо, якщо порівнювати його з рівнем життя населення. 

Сонячні батареї на території України в принципі явище нове. З’явилися вони років 15 назад, тому «зелений тариф» поки що високий. В Європейському союзі він уже почав постійно зменшуватися, що в принципі чекає й на Україну. Деякий час пройде і сонячні батареї перестануть бути рідкістю. Сьогодні уже почали робити полотно дороги, яке сприймає світло і виробляє енергію. Ліхтарі на узбіччі потім цю енергію споживають. В Україні такого поки немає, але можливо це буде наступним кроком.

експерт громадської ради при НКРЕКП, голова спілки енергетичного сервісу України Олександр Бойко


23

Ризики сонячного обладнання
Як і будь-яке устаткування, сонячні системи можуть не лише виходити з ладу, але й переставати бути «модними» та необхідними. Експерт громадської ради при НКРЕКП, голова спілки енергетичного сервісу України Олександр Бойко впевнений, перш ніж впроваджувати будь-які альтернативні методи енергії варто спочатку все прорахувати, заглянути вперед, оцінити перспективу не на найближчі 2-3 роки, а як мінімум 10-20 років.

Люди собі встановлюють сонячні батареї, отримують сонячну енергію, за не використану та передану в систему вони отримують гроші по «зеленому тарифу». Це вигідно і співпадає з європейськими підходами до цього процесу. Сьогодні для українців є всі умови. Але є й інша проблема - якщо ці умови змінити. От зараз дають теплі кредити і через декілька років газ стане дешевшим. І що тоді робити – назад усе перероблювати. Де будуть тоді ці дерев’яні котли, якщо не прораховувати. Дрова дешевшими не стануть, бо їх з кожним роком все меншає. І так з усім. Ніхто не вивчає перспективу наперед, а це головне.

експерт громадської ради при НКРЕКП, голова спілки енергетичного сервісу України Олександр Бойко

221

Тож жити за стандартами чи рухатися в ногу з часом, використовуючи при цьому альтернативні методи енергії, вирішує кожен для себе. І хоча сьогодні в Україні розвиток альтернативних джерел енергії знаходиться на початковому етапі, однак, держава має досить непоганий потенціал для росту. Використання сонячних батарей у господарстві дозволить їх власникам не лише зменшити кількість викидів у повітря, але й суттєво зекономити сімейний бюджет. Вкладені у обладнання кошти окупляться через 5 рокі, а потім почнуть приносити дохід. Догляд за сонячною електростанцією потребує мінімум знань та часу при цьому термін експлуатації досить великий. Сонячні батареї не містять рухомих частин і вкрай рідко виходять з ладу. Тож таке енерговиробництво не залежить від організаційних і технічних збоїв енергозабезпечуючих організацій, адже доступ до сонячної енергії можна отримати у будь-якій точці земної кулі.

По темі

вгору

Події

Факт фальсифікації виборчої документації розслідують на Сумщині

21 липня, 2019 | Hits:68

Про це повідомляє прес-служба поліції в Сумській області...

Вибори 2019: порушення виборчого законодавства на Сумщині

21 липня, 2019 | Hits:80

На цю годину в поліцію звернулися 24 рази з повідомленнями п...

Наскільки активно голосують сумчани?

21 липня, 2019 | Hits:95

Про це повідомляє керуючий справами Сумської ОДА Дмитро Живи...

Вибори 2019: шість "не можна" під час голосування

21 липня, 2019 | Hits:113

Спеціалісти управління юстиції в Сумській області розповіли...

Чи всі і чи вчасно? Як почалися вибори на Сумщині

21 липня, 2019 | Hits:72

Усі дільниці вчасно розпочали свою роботу. Про це повідомив ...

Сумщина долучилася до "Мотопробігу Єдності"

20 липня, 2019 | Hits:128

Ініціаторами проведення «Мотопробігу Єдності 2019» вист...

Проблеми

Через погану дорогу може закритися одна з найбільших молочних ферм на Білопільщині

17 липня, 2019 | Hits:434

Молоковози відмовилися по бездоріжжю приїздити по молоко до ...

Екологи виявили порушення на сумському водоканалі

03 липня, 2019 | Hits:292

Державна екологічна інспекція у Сумській області провела пла...

Однієї крові: усе, що варто знати про центр крові в Сумах?

12 червня, 2019 | Hits:1046

До Всесвітнього дня донора Спецкор підготував цикл матеріалі...

Розвідка про голову розвідки: що відомо про Владислава Бухарєва

11 червня, 2019 | Hits:838

11 червня президент Володимир Зеленський призначив головою С...

Арештували майно сумських посадовців, через бездіяльність яких загинуло немовля в ліфті

11 червня, 2019 | Hits:602

Про це повідомляє прокуратура Сумської області.   ...

Реформи

Держава в смартфоні: Електронна демократії на Сумщині. Очікування і реальність

20 липня, 2019 | Hits:72

Як затягнути державу в смартфон, а Інтернет - у село.  ...

Агітація за децентралізацію: Як майбутні депутати бачать розвиток громад

20 липня, 2019 | Hits:66

Монополія на професіоналізм! Як кандидати паразитують на реф...

Сучасний офіс «Open Space» відкрили у Тростянці

16 липня, 2019 | Hits:119

Про це повідомляє прес-служба Тростянецької міської ради.&nb...

Останні з мажоритарників, хто від Сумщини пройде в Раду

15 липня, 2019 | Hits:484

На Сумщині 6 мажоритарних округів, ЦВК зареєструвала від них...

Політичні маніпуляції: як нас розводять на Сумщині

15 липня, 2019 | Hits:295

Про те, які політичні маніпуляції використовують кандидати в...

Лише чотири райони залишаться на Сумщині після адмінреформи

14 липня, 2019 | Hits:1236

Усього ж в Україні кількість районів має скоротитися майже в...

Громади

Здобути вищу освіту заочно можна в Тростянецькій ОТГ

18 липня, 2019 | Hits:352

Про це повідомляє Тростянецька міська рада. ...

Які міста Сумщини отримають кошти на розвиток?

18 липня, 2019 | Hits:802

1,4 млрд грн Уряд спрямував на підтримку малих міст...

Гінекологічне відділення європейського рівня відкрили у Тростянецькій громаді

15 липня, 2019 | Hits:284

Капітальний ремонт акушерсько-гінекологічного відділення Тро...

У Краснопільській громаді змагалися рибаки

14 липня, 2019 | Hits:166

Фестиваль сімейного відпочинку Fish-фест сьогодні зібрав у К...

Сучасний ФАП відкрили у селі Тростянецької ОТГ

13 липня, 2019 | Hits:168

Раніше ФАП працював у напіврозваленій старій будівлі 1973-го...

«Нескучний велоFEST» стартував у Тростянці

13 липня, 2019 | Hits:156

Протягом двох вихідних днів – 13 -14 липня у дендропарку Нес...

Новини

Ми у соцмережах

Про нас

СпецКором може стати кожен. Повідомляйте про події та проблеми, знімайте відео і створюйте новини разом із нами! Долучайтеся до команди професіоналів!

Лічильники

Контакти