Logo
Версія для друку

Здоров’я на долоні. Як зміниться життя українців після запровадження онлайн-медицини?

Здоров’я на долоні. Як зміниться життя українців після запровадження онлайн-медицини?

Записатися до лікаря на прийом, перевірити наявність пігулок у лікарнях чи аптеках та отримати рецепт на препарат — скоро це все можна буде зробити, не виходячи з дому. Система e-Health (електронна система охорони здоров’я) обіцяє, що українці раз і назавжди забудуть про паперові медичні картки, друковані довідки і навіть про багатогодинні черги. Як же працюватиме в Україні онлайн-медицина, чи спростить вона життя працівникам медичної галузі та пацієнтам і скільки уже закладів охорони здоров’я Сумщини зареєструвалися в електронній системі, розповів Юрій Бугай, керівник проектного офісу E-Health на прес-конференції в офісі Сумського підрозділу "Центру розвитку місцевого самоврядування".

Навесні цього року Міністерство охорони здоров’я та громадські організації представили демоверсію e-Health — програми, яка об’єднає реєстри медичних закладів, лікарів та пацієнтів. Уже 20 вересня цього року програма запрацювала у тестовому режимі.

За словами керівника проектного офісу Transparent International Юрія Бугая, електронізувати систему охорони здоров’я взялися для того, щоб контролювати ефективність використання коштів, що виділяються на галузь.

На сферу охорони здоров’я кожного року витрачається більше 70 мільярдів гривень. Це як решето, в яке виливається вода, але куди вона тече і куди витрачається, дуже погано зрозуміло. Ми навіть не бачимо на кого ці фінанси йдуть. Чи вони взагалі доходять до пацієнтів, які цими послугами користуються? Щоб це дізнатися та встановити справедливі стосунки між лікарем та пацієнтом і створили e-Health.

Юрій Бугай, керівник проектного офісу E-Health

img 20171013 133422 hdr

img 20171013 133327 hdr

Що таке e-Health?

Єдина електронна система охорони здоров’я e-Health – це система, яка допоже пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати, якісні медичні послуги та дозволить контролювати наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти.

Оскільки система сама по собі складна, запроваджувати її будуть поступово, протягом кількох років. Спочатку охопить первинну ланку медицини – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями, а ті реєструватимуть ці декларації в системі. Таким чином, держава зможе оплачувати лікарю за кожного пацієнта, а пацієнт отримає гарантовані державою безкоштовні медичні послуги.

У тестовому режимі програма працюватиме до квітня 2018 року. А вже з серпня наступного року оплата послуг лікарів буде здійснюватися згідно з кількістю декларацій їхніх пацієнтів, зареєстрованих у системі. Ці положення зазначені в законопроектах №6327 та №6604, які очікують ухвалення у Верховній Раді вже протягом найближчого часу.

1506019012 5601

Як працюватиме eHealth для пацієнта?

До лікаря, не виходячи з дому. Щоб потрапили на прийом до медика, пацієнту не треба вставати рано вранці та годинами стояти у черзі, для цього варто зареєструватись у системі та вказати номер мобільного телефону. Після реєстрації в електронній системі у пацієнта з’являється можливість записатися на прийом.

Шукаємо та обирає лікаря самостійно. Для цього використовується функція пошуку, обирається потрібний лікар і його розклад роботи. Система покаже вільні часові слоти, на які можна записатися. Таким чином вам не треба буде годинами сидіти у черзі чи брати талони до лікаря.

Отримати рецепт на ліки та наявність пігулок у аптеці чи медичному закладі. Це особливо важливо для програми «Доступні ліки», яка запрацювала в Україні з квітня 2017 р. Впровадження цього компоненту дозволить позбутись проблеми паперових рецептів та вирішить питання наявності чи відсутності бланків на препарати.

Електронна картка пацієнта. Після впровадження електронної картки, історія хвороби, візити до вузьких спеціалістів, щеплення, діагностичні відомості та призначення лікаря будуть занесені до персонального профілю пацієнта.

bfc3bda5ed105f01b81f52cb53f35039

Що треба робити, щоб долучитися пацієнту до системи e-Health?

Для початку на сайті e-Health потрібно ознайомитися з мапою зареєстрованих медзакладів. Обравши медичний заклад і лікаря, який вам до вподоби, пацієнт йде в лікарню, де підписує з ним так званий договір про медичне обслуговування - декларацію (при цьому потрібно мати з собою паспорт і податковий номер). Лікар реєструє цю декларацію в системі e-Health і з цього моменту пацієнт може отримувати безкоштовні медичні послуги, куди входитиме надання первинної допомоги та 20 аналізів і обстежень. Окрім загальних аналізів крові, сечі й калу можна буде дізнатися рівень холестерину, кальцію і глюкози в організмі, безкоштовно зробити флюорографію та кардіограму, пройти медогляд.

88 main

Чим корисний e-Health для лікаря?

Прозорість дій лікаря. Ні для кого не секрет, що деякі лікарі часом направляють пацієнта на повторні або непотрібні обстеження, на які людина витрачає свій час і гроші. Система e-Health має єдині протоколи лікування, а також контроль з боку Національної служби здоров’я, що дозволять звести до мінімуму такі явища.

Без зайвих звітів. Лікарю не потрібно буде витрачати час на звіти, адже вся необхідна інформація формується автоматично в електронній системі. У лікаря з’являється більше часу на пацієнта.

web e health istock 000023186982 large 1

Онлайн-медицина на Сумщині

На сьогоднішній день у системі e-Health зареєструвалися близько півсотні пацієнтів, майже 200 лікарів та 431 медичний заклад України. Ці данні постійно оновлюються. Сумська область зараз по реєстрації закладів опинилися на 5 сходинці серед решти регіонів країни. На Сумщині уже зареєстровані в системі 30 медичних установ. Проте лікарів та відповідно пацієнтів в області немає.

Зараз нова система ще тільки починає налагоджувати роботу, а відтак більш детально про її функції ми дізнаємося у процесі її використання. Кінцева мета МОЗ – до 2020 року запустити повноцінну систему eHealth, яка б відображала взаємини не тільки лікарні і держави, а й була базою медичних карт всіх українців.

По темі

Усі права захищені, використання матеріалів, тільки з гіперпосиланням на СпецКор-Media © | 2017-2020