Подорожуємо вдома: монастир у Путивлі

Наступна зупинка рубрики "Подорожуємо вдома" - Молченський Печерський Різдва Пресвятої Богородиці. Заснований в кінці XVI ст. на території Путивльської кам’яної фортеці (кремля) монахами Молченсько-Софронієвої пустині, що знаходиться за 25 км від Путивля.
З 1593 р. у всіх документах згадується вже Путивльський монастир, а з 1605 р. за ним закріплюється назва Молченський Печерський Різдва Пресвятої Богородиці монастир.
Монастир був резиденцією Лжедмитрія І, а в наступні роки Путивльська фортеця стала політичним центром повстання під проводом Івана Болотникова.
Наприкінці XIX ст. Путивльський Молченський монастир хоча вже й не володів великою кількістю земель, але мав досить потужну матеріальну базу.
Після приходу до влади більшовиків на довгі десятиліття монастир був приречений на запустіння та руйнацію. Величезної шкоди завдала монастирю розгорнута у повоєнні роки на його території виробничо-господарська діяльність.
Читайте також:
Головний об’єкт ансамблю – собор Різдва Богородиці (1575-1585 рр.) – найдавніша культова споруда Путивля. За архітектурними особливостями цей храм – унікальне явище в українській архітектурі, бо являє собою досить рідкісний тип багатофункціональних культових споруд, пристосованих до оборони.
Собор двічі перебудовували (1630 та 1760 рр.), після чого він поєднав у собі елементи московського та українського зодчества. Збереглося приміщення, де жив Лжедмитрій І.
Поруч із собором розташовані дзвіниця (XVI-XVIII ст.), церква Іоанна Хрестителя (1866-1869 р.), настоятельський корпус, трапезна (1730-ті рр.), Татарська вежа (XVI ст.), оборонний мур (XVII ст.) та інші споруди.
На сьогодні Путивльський Молченський монастир – архітектурна перлина Сумщини, відомий в Україні культовий центр. Тисячі паломників їдуть до монастиря аби вклонитися його святині – Молченській іконі Пресвятої Богородиці.
Від Сум до Путивлю можна дістатися такими маршрутами.
Вартість поїздки на автобусі складе у середньому 60 гривень в один бік.