Уроки виживання. Чи зможуть школярі Сумщини з 1 вересня сісти за парти?

Навчальні заклади на Сумщині стали мішенню для ворога. В області постраждало близько 100 шкіл та дитсадків. Більше половини громад області опинилися в зоні бойових дій. Які перспективи нового навчального року на Сумщині і чи сядуть учні за парти з 1 вересня та чи вдасться забезпечити повноцінне навчання в режимі онлайн - читайте в нашому матеріалі.
Аби подивитися, чи реально почати навчальний процес офлайн, ми поїхали за 50 кілометрів від обласного центру. Це Краснопільська селищна громада, Славгород.
А це їхня школа. Тепер вона без частини крівлі та без вікон.
"Сюди потрапили російські ракети. Була пошкоджена школа. Це покрівля, вікна. 125 вікон розтрощені. Верхній поверх аварійний, там наскрізь пробита стіна. Нам поки що не дають туди заходити, бо все приміщення має обстежити спеціальна комісія та вибухотехніки" - Віра Муквич, директорка школи.
Пані директорка із розпачем дивиться на все це. Цій школі віддала понад 30 років своєї праці.
Уламки заліза з даху розкидані по всьому шкільному подвір’ї.
Найбільші пошкодження на 2-му поверсі. Там навіть у кабінеті біології і препараторській упала плита. Наскрізь просвічується небо.
Читайте також:
Поруч у селах – така ж картина. Краснопільська громада - одна з прикордонних. І щодня ворог запускає сюди до сотні ракет, мін та інших снарядів. Там теж школи, дитсадки, бібліотеки, будинки культури стали мішенями для російських армійців.
У нас також є заклади, які постраждали внаслідок того, що коли наші території були окуповані, то орки розбомбили, розграбили ці заклади. Це зокрема, йдеться, про школу в Пожні, Мезенівці, Славгороді тощо. У цих школах загалом не можна проводити навчальний процес з 1 вересня
Ірина Юхта, секретар Краснопільської селищної громади
Загалом на Сумщині обстріляно армійцями 83-три школи. Декотрі – потребують капітальних ремонтів, бо пошкоджені стіни та перекриття. В таких не навчатимуться. Як і там, де тривають обстріли.
"У 40-кілометровій зоні від державного кордону навчальний процес можливий тільки на умовах дистанційного навчання. Що стосується міста Суми, то воно також входить у цю території, але рішення по Сумам прийматиметься окремо, зважаючи на велику кількість учнів тут" - Дмитро Живицький, голова Сумської військової адміністрації.
Інші запрацюють, але якщо дотримаються певних умов.
"На державному рівні поставлене завдання – максимально охопити навчанням офлайн усіх школярів України. Складність ситуації на Сумщині полягає в тому, що більше ніж половина громад області – в зоні бойових дій. Тому аби навчальний процес розпочався в офлайн режимі, потрібно виконати певні умови" - Дмитро Живицький, голова Сумської ВА.
Перше, що повинно бути в школі, яка хоче приймати учнів на навчання з 1 вересня офлайн, має бути бомбосховище. Спеціально обладнане і головне, щоб там вмістилися всі, хто перебуває в школі на той момент. Можливий також механізм навчання у кілька змін.
Але все це за умови, якщо немає активний бойових дій чи окупації.
ДОВІДКОВО. У Сумській області функціонує 743 заклади освіти. Там навчається більше ніж 170 тисяч учнів.
Наступна умова, за якої школа зможе прийняти дітей на очне навчання, це встановлення камер відеоспостереження. Це, за словами керівника військової адміністрації потрібно, аби уникнути можливим диверсійним чи терористичним діям з боку ворожої армії.
Перевірки на відповідність всім цим вимогам проводитимуть представники ДСНС та військової адміністрації.
«Ми бачимо, що в Сумській області повітряні тривоги оголошують по декілька разів на день. Регіон, як і вся Україна, піддається чисельним ракетним обстрілам. А Сумщину ще й на додачу до цього обстрілюють ворожі війська зі своєї території із артилерії.
Маємо аж 560 кілометрів спільного кордону із агресором. І багато населених пунктів знаходяться в безпосередній близькості до кордону. Тому небезпека цілком реальна» - Дмитро Живицький.
Система оповіщення в навчальних закладах має бути осучаснена, аби оперативно сповіщати про небезпеку всіх, хто знаходиться на той час у приміщенні. Ну і звичайно ж керівники таких закладів мають до деталей пропрацювати механізм виведення учнів в укриття. Аби при реальній загрозі не було паніки та не створювати загрозу для здоров’я здобувачів знань та колективу школи.
Але область готується до того, що більшість шкіл все ж розпочнуть навчання у дистанційній формі, каже голова ВА. Тому завдання номер один нині - надати кожнній дитині в усіх куточках сумщини однаково комфортні умови для навчання.
У цьому питанні Сумщину підтримали представники ЮНІСЕФ.
У співпраці з Міністерством освіти і науки України уже надали 583 ноутбуки вчителям Сумської області, чиї заклади постраждали внаслідок агресії рф. Завдяки сучасному обладнанню освітяни зможуть підтримувати зв’язок з учнями та проводити заняття дистанційно.
Всього на Сумщині пошкоджено 83 заклади освіти. Ноутбуки передали до Боромлянської, Білопільської, Великописарівської, Верхньосироватської, Ворожбянської, Есманьської, Зноб-Новгородської, Краснопільської, Лебединської, Миропільської, Новослобідської, Недригайлівської, Охтирської, Сумської, Свеської, Середино-Будської, Тростянецької, Хотінської, Чернеччинської, Шалигинської, Шосткинської, Юнаківської територіальних громад.
Майже всі ці громади є прикордонними, тому навчальний процес там можливий буде лише у дистанційній формі.
Гуманітарна допомога від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) надходить у межах підготовки до відновлення навчання у вересні 2022 року та становить близько 2 млн доларів США.
Підтримка ЮНІСЕФ стала можливою завдяки фінансуванню урядів Японії, Норвегії та Ірландії. Усього освітянам України передано понад 5 тис. ноутбуків.
Для Сумської області надійдуть усього 4000 ноутбуків для шкіл, які найбільше постраждали від російської агресії.