Logo
Версія для друку

Замість цукерок - фрукти та овочі. Як сумчани відреагували на нові норми харчування?

Замість цукерок - фрукти та овочі. Як сумчани відреагували на нові норми харчування?

Вперше за останні 18 років Міністерство охорони здоров’я України переглянуло добові норми харчування для дітей і дорослих. Відповідно до них, фахівці для найменших українців зменшили калорійність їжі до 15%, для підлітків додали вуглеводів, а раціон для дорослих залишили без змін. Що з цього приводу говорять медики, як на такі зміни відреагували жителі Сум, чим вони тепер будуть годувати своїх дітлахів та чи вистачить у них грошей на корисне харчування, з’ясовував «Спецкор».

Наказ МОЗ № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії» прийняли ще на початку вересня 2017 року. Проте чинності він набув лише 7 грудня. У ньому фахівці врахували рекомендації, стандарти ВООЗ та Європейської агенції з харчової безпеки. У першу чергу щодо зменшення норми калорійності для дітей різного віку.

1464941483 pitanie 1

Нове харчування для дітей

Калорійність їжі для дітей знизили на 10-15%. У порівнянні з колишніми нормами, дітям дошкільного віку і молодших класів також знизили кількість споживаних білків, жирів і вуглеводів.

А ось підліткам порекомендували їсти більше білка, але менше жирів (масло, сало) і вуглеводів (каші, солодощі).

Норми харчування немовлят і новонароджених залишилися незмінними, однак тепер медики рекомендують вживати більше таких мікроелементів як селен (17 мікрограмів) і йод (до 90 мікрограмів). Також в МОЗ вважають, що дітям варто вживати більше вітаміну D і фолієвої кислоти, але менше вітаміну А.

yak privchiti ditej do zdorovogo xarchuvannya3

У МОЗ такі зміни пояснили тим, що останнім часом серед маленьких українців поширеною стала проблема ожиріння. За останніми даними статистики Міністерства, щороку в Україні фіксують 15,5 тис нових випадків ожиріння у дітей. Загалом таких дітей в Україні близько 70 тис (за даними 2016 року).

malchik s brokkoli

Для дітей від 1 до 3 років добова норма тепер становитиме: 1385 ккалорій, 53 г білків, 44 г жирів та 194 г вуглеводів. Для маленьких українців від 4 до 6 років рекомендують на добу давати до 1700 ккалорій, а у віці 7-10 років – 2100 ккалорій.

Починаючи з 11 років раціон харчування для хлопчиків та дівчаток стає різним. Для майбутніх чоловіків майже на 10 грамів збільшують кількість необхідних для вживання рефовин.

1463988879 1

Зміни раціону дорослих

Калорійність харчування дорослих українців в цілому не змінилася. Проте в МОЗ переглянули раціон на користь співвідношення білків, жирів і вуглеводів для старшого покоління. Чоловікам і жінкам рекомендують вживати більше білків і жирів, у той час як кількість вуглеводів – знизити.

Також дорослим рекомендують вживати в два рази більше вітаміну D – з 2,5 до 5 мікрограмів. Жінкам додали магнію – з 350 до 500 мікрограмів на добу.

безымянный

Крім цього, в оновленому документі вперше введено норми харчування для вагітних жінок та жінок, які годують груддю. Введено нову групу для працівників особливо важкої фізичної праці, до якої також мають бути віднесені військовослужбовці спеціального призначення.

scho yisty vagitnym 361x

Що говорять медики?

Думки дієтологів стосовно нововведень розділилися. Одні спеціалісти вважають, що старі дитячі норми відповідали рекомендаціям ВООЗ. А інші вважають, навпаки, що з часу прийняття старих рекомендацій пройшло уже багато часу, а тому зміни були вкрай необхідні.

За словами Сумського обласного дієтолога Тамари Калашник, зміни в нормах харчування повністю обґрунтовані та пристосовані для дітей.

У нововведеннях МОЗ зменшили для дітей калорійність, кількість вуглеводів і це правильно. Зробили це все згідно розрахунків тому усе нормально. У наказі є для кожної групи різної фізичної активності різні норми, своя калорійність свої нормативи. Раніше калорійність була звичайно більшою, але ритм життя був інший. Зараз же буде дещо меншою.

Тамари Калашник, Сумський обласний дієтолог

1505804256 harchuvannya

Реакція сумчан на нові норми?

Більшість містян, з якими поспілкувався «Спецкор», таку ініціативу МОЗ підтримують. Проте не всі. Деякі говорять, що тепер у дітей забрали «останню цукерку».

Треба ще розібратися і перевірити підходять ці норми нашим дітям чи ні. Може таке харчування буде більш збалансоване, якісніше і корисніше. А толку пічкати дітей солодким, коли вони постійно сидять за комп’ютерами. Тоді маємо ожиріння в 5 років.

Людмила Веселяк, бухгалтер із Сум

Пані Людмила впевнена, слідкувати за раціоном дітей в першу чергу мають їх батьки. Якщо ж вони через роботу не встигають нормально за цим слідкувати, тоді треба хоча б цукерки з раціону виключити і не робити дітям «ведмежу послугу».

У раціоні нашої родини останнім часом зменшилася кількість м’яса та твердого сиру. Якщо перший продукт просто подорожчав у ціні, то другий став чомусь дуже поганої якості. Діти і так погано харчуються. У школі погано, вдома погано, а тепер ще гірше будуть. Через недостачу раціону дуже хворіють.

Марія Бишнікова, сумчанка

create a simple menu plan thats healthy for you and your family 1024x682

У дітей цукерки були, і ті забрали. Звичайно, коли за кілограм солодощів просять від 100 грн. – чому б і не прибрати їх з раціону. Тут грошей на картоплю та яйця не вистачає. Про які цукерки може тоді йти мова?

Валерій Присяжнюк, сумчанин автомеханнік

1433224522 d8a578b14de67161b49f99adf3c53b7b

По темі

Усі права захищені, використання матеріалів, тільки з гіперпосиланням на СпецКор-Media © | 2017-2020