Logo
Версія для друку

Загадковість та вишуканість: історії старовинних маєтків Сумщини

Загадковість та вишуканість: історії старовинних маєтків Сумщини

 

У 18-19 столітті у Сумській області «виросла» чимала кількікість заможних садиб, які могли б конкурувати у красі та помпезності із будинками багатіїв Європи. Про найцікавіші з них читайте у підбірці «СпецКору».

1. Палац Контратьєвих у селі Хотінь

 d185d0bed182d0b5d0bdd18c 1

Звели цей маєток ще наприкінці 18-го століття. Для його проектування запрошували відомого архітектора того часу Джакомо Кваренгі. Палац мав 87 кімнат і кожна з них була оформлена в іншому кольорі.

3 5

Окрім самого будинку, господарі могли похизуватися ще й прилеглим до нього садом та двома флігелями, що були не менш вишуканими. Вхід до палацу був прикрашений колонами над якими виднівся герб родини-власниці. Усю красу та велич маєтку знищила пожежа 1918 року. Від нього залишилися тільки два бічних флігелі, в яких в радянський час була середня школа. Частина розкішних меблів палацу наразі знаходиться в музеї Лебедина.

 3 6

Прогулятися алеями колись розкішного саду поблизу маєтку та оцінити архітектуру флігелів, які вистояли до цього часу можна, подолавши відстань усього у 20 кілометрів від Сум. Між населеними пунктами курсують рейсові автобуси, тож дістатися до Хотінського палацу можна навіть без свого транспорту.

2. Садиба Суханових-Сумовських у Сумах

 1937955 original

У цій будівлі тісно переплітається минуле і сьогодення. Колись розкішний маєток заможної родини зараз є приміщенням Інституту прикладної фізики НАН України. Палац у дворянському кварталі Сум на початку 19-го століття звів тодішній підприємець та меценат Микола Суханов. За планом, садиба складалася з 3-х споруд: основного двоповерхового будинку, контори з підвалом та службового приміщення. Фасад житлового будинку прикрашений ліпниною, яка символізувала багатство та рід діяльності власників. Його та контору, що знаходиться ліворуч від будинку, з’єднував підземний хід.

 354 2 2

Зараз його не використовують, оскільки він знаходиться в аварійному стані. Останніми повноправними власниками будинку була родина Сумовських.

Після Жовтневого перевороту садиба стала осередком для Сумського штабу Червоної армії. А за радянського панування в цих спорудах розміщувалися міський комітет Комуністичної партії і дитячий садок. Так тривало до 90-х років 20-го століття, тоді приміщення контори почали здавати під офіси різним організаціям та фірмам. Зараз у будинку Суханових-Сумовських знаходиться Інституту прикладної фізики НАН України.

3. Кияницький палац у селі Кияниця

 18945 800x600 lesh3

Ця садиба з’явилася на теренах Сумщини наприкінці 19-го століття. ЇЇ для себе збудував «цукровий король Європи» та відомий благодійник Іван Харитоненко. Згодом маєток дістався у спадок його племінниці Марії Лещінській. До комплексу садиби входить двоповерховий палац із баштою та сад, що займає майже 56 гектарів.

18942 800x600 lesh2

Зараз основна будівля у занедбаному стані, та досі зберігає свою колишню велич. На присадибній ділянці і можна знайти більше півсотні різноманітних дерев та чагарників.

Знаходиться маєток Харитоненка за 30 кілометрів від обласного центру, тож на дорогу доведеться витратити близько 30-40 хвилин.

4. Будинок Голіциних у Тростянці

 8849 800x600 8995256 4f2a659a

Палац побудували в18-му столітті в стилі неокласицизму з елементами бароко. З часів будівництва в споруді збереглися дубові сходи на другий поверх і танцювальний зал. Збудував палац син священика Надаржінского, проте отримавши його у власність Голіцин трохи змінив стиль будинку, зробивши його більш витонченим.

 gol interer

У 1864 році на запрошення князя Голіцина до палацу на відпочинок прибув гість – 24-річний Петро Чайковський, студент Петербурзької консерваторії. Це був перший візит Чайковського в Україну, але далеко не останній, протягом життя композитор часто відвідував Україну. Місцеві подейкують, що й донині чують, як Чайковський вночі грає на роялі, що стоїть в одній із кімнат маєтку. Зараз палац у гарному стані, у ньому зробили кімнати-музеї та слідкують за станом будівлі. Щороку поблизу маєтку Голіциних у Круглому дворі проводять фестиваль класичної музики «Чайковський фест».

Дібратися до однієї з архітектурних перлин Сумщини можна своїм авто або рейсовим автобусом. Тростянець розташований за 55 кілометрів від Сум, тож подорож туди займе годину–півтори вашого часу.

 

По темі

Усі права захищені, використання матеріалів, тільки з гіперпосиланням на СпецКор-Media © | 2017-2020